Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitie panou solar
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitie panou solar

O societate achizitioneaza un panou solar cu scopul de a-si mai reduce cheltuielile cu utilitatile in timp.
Panoul solar se inregistreaza ca si mijloc fix sau creste valoarea imobilului?
In opinia mea, trebuie inregistrat ca mijloc fix separat el avand o durata de functionare diferita de cea a imobilului.
Sau poate si mai bine, ca mijloc fix dar toata instalatia caci singur panoul solar nu poata produce nimic ci doar se aduna praful pe el.
Din punct de vedere al impozitului pe cladiri, nu voi avea problema cu Primaria, care ar dori sa creasca valoarea imobilului?
Nu stiu daca schimba cu ceva datele problemei, dar doresc sa precizez ca intreaga investitie este in curs.