Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt indreptatita sa actionez in istanta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt indreptatita sa actionez in istanta administratorul? Cum?

De 15 ani locuiesc int-un apartament debransat legal de la sistemul de incalzire (asa am cumparat imobilul, avand referatul de debransare pe numele fostului proprietar) , insa administratorul in toti acesti ani mi-a imputat plata cheltuielilor pentru caldura, an de an. Cei de la dalkia i-au trimis ca raspuns administratorului,la sesizarea mea, ca nu sunt in posesia niciunui referata ca apartamentul meu ar fi debransat sau rebransat vreodata, desi documentul original se afla in posesia mea, este pe numele fostului proprietar... Cum sa procedez?
Atentie sporita !
Relatia asociatie de proprietari si proprietari se desfasoara numai prin reprezentantul legal al acesteia in persoana presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei,cu limita de competenta de executie hotarari/decizii adoptate de adunarea generala,de presedinte si de catre comitetul executiv
Nu avet temei legal sa va indreptati cu actiune in instanta impotriva administratorului de imobil
Nu va hazardati sa actionati administratorul de imobil in judecata,deoarece nu exista relatii/
raporturi de obligatii sau subordonare fata de acesta si proprietar
Pentru inceput depuneti copie a documentului de debransare la asociatia de proprietari,
solicitand numar inregistrare sau semnatura de preluare
Presedintii se perinda dupa bunul plac al administratorului .La problema sus mentionata actualul presedinte mi-a raspuns ca 'actul de debransare' ar trebui sa fie pe numele meu...Am depus copia respectiva la administratie, nu am solicitat nr de inregistrare si... s-a ratacit!! Ei sustin ca ar trebui sa ma rebransez... ca apoi sa ma debransez... sa fiu in regula, si nici atunci n-as fi...nu stiu cum sa mai procedez...
ContSters332880, utilizator
Avand in vedere ca debransarea s-a executat la instalatia aferenta apartamentului,cu respectarea cadrului legal si in final cu emiterea documentului de debransare de catre furnizorul de gent termic,rezulta ca indiferent de locatar debransarea este legal executata,
astfel incat motivatia presedintelui nu poate fi apreciata decat abuz
Procesul verbal de debransare este inregistrat de emitent furnizorul de agent termic aferent apartament debransat de la reteaua de alimentare in sistem centralizat,nu pe locatar !
In apartamentul debransat pot sa locuiasca succesiv "n" proprietari in timpul de exploatare a imobilului de locuit in comun,documentul eliberat de furnizorul de utilitati ramanand valabil
ynocentta, utilizator