avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Sunt indreptatita sa actionez in istanta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Sunt indreptatita sa actionez in istanta administratorul? Cum?

De 15 ani locuiesc int-un apartament debransat legal de la sistemul de incalzire (asa am cumparat imobilul, avand referatul de debransare pe numele fostului proprietar) , insa administratorul in toti acesti ani mi-a imputat plata cheltuielilor pentru caldura, an de an. Cei de la dalkia i-au trimis ca raspuns administratorului,la sesizarea mea, ca nu sunt in posesia niciunui referata ca apartamentul meu ar fi debransat sau rebransat vreodata, desi documentul original se afla in posesia mea, este pe numele fostului proprietar... Cum sa procedez?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:46, 19 Februarie 2015
Atentie sporita !
Relatia asociatie de proprietari si proprietari se desfasoara numai prin reprezentantul legal al acesteia in persoana presedintelui de asociatie
Administratorul de imobil este simplu angajat al asociatiei,cu limita de competenta de executie hotarari/decizii adoptate de adunarea generala,de presedinte si de catre comitetul executiv
Nu avet temei legal sa va indreptati cu actiune in instanta impotriva administratorului de imobil
Nu va hazardati sa actionati administratorul de imobil in judecata,deoarece nu exista relatii/
raporturi de obligatii sau subordonare fata de acesta si proprietar
Pentru inceput depuneti copie a documentului de debransare la asociatia de proprietari,
solicitand numar inregistrare sau semnatura de preluare
Presedintii se perinda dupa bunul plac al administratorului .La problema sus mentionata actualul presedinte mi-a raspuns ca 'actul de debransare' ar trebui sa fie pe numele meu...Am depus copia respectiva la administratie, nu am solicitat nr de inregistrare si... s-a ratacit!! Ei sustin ca ar trebui sa ma rebransez... ca apoi sa ma debransez... sa fiu in regula, si nici atunci n-as fi...nu stiu cum sa mai procedez...
Ultima modificare: Joi, 19 Februarie 2015
ContSters332880, utilizator
Avand in vedere ca debransarea s-a executat la instalatia aferenta apartamentului,cu respectarea cadrului legal si in final cu emiterea documentului de debransare de catre furnizorul de gent termic,rezulta ca indiferent de locatar debransarea este legal executata,
astfel incat motivatia presedintelui nu poate fi apreciata decat abuz
Procesul verbal de debransare este inregistrat de emitent furnizorul de agent termic aferent apartament debransat de la reteaua de alimentare in sistem centralizat,nu pe locatar !
In apartamentul debransat pot sa locuiasca succesiv "n" proprietari in timpul de exploatare a imobilului de locuit in comun,documentul eliberat de furnizorul de utilitati ramanand valabil
Ultima modificare: Joi, 19 Februarie 2015
ynocentta, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administratorul poate fi actionat in justitie? ContSters332880 ContSters332880 In anul 2000 am cumparat un apartament debransat de la reteaua de termoficare, caloriferele erau blindate. Cand m-am mutat administratorul a spus ca ma pot ... (vezi toată discuția)
Probleme cu dalkia claudia_pana claudia_pana Buna dimineata, Ma numesc Pana Claudia, locuiesc in Ploiesti si m-am lovit de urmatoarea problema: Anul trecut (2009), in luna august ni s-a oprit ... (vezi toată discuția)
Probleme cu acordul asociatiei pentru montarea unei centrale alicep alicep Buna dimineata. Ce pot face daca asociatia de LOCATARI(da,mai exista!),de fapt administratorul care face legea la noi in bloc,refuza sa-mi semneze adeverinta ... (vezi toată discuția)