Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce anume se poate indrepta la o hotarare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce anume se poate indrepta la o hotarare ?

O cerere de indreptare materiala
se face pentru a se corecta sumele
care sunt mentionate gresit:
1. - in cuprinsul hotararii ?
sau
2.- in dispozitivul hotararii ?
sau
3. - in cele 2 cazuri ?
in ambele cazuri se poate indrepta eroare materiala, cel mai important este insa dispozitivul pentru ca acesta se va pune in executare
Va multumesc frumos.