avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce anume se poate indrepta la o hotarare ?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce anume se poate indrepta la o hotarare ?

O cerere de indreptare materiala
se face pentru a se corecta sumele
care sunt mentionate gresit:
1. - in cuprinsul hotararii ?
sau
2.- in dispozitivul hotararii ?
sau
3. - in cele 2 cazuri ?
Cel mai recent răspuns: cristiannegru , utilizator 00:06, 20 Februarie 2015
in ambele cazuri se poate indrepta eroare materiala, cel mai important este insa dispozitivul pentru ca acesta se va pune in executare
Va multumesc frumos.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Comunicare hotarare! IVOAR IVOAR In urma unei contestatii la PV de contraventie(depasire limita viteza),adresata instantei si a respingerii acesteia,am primit Comunicarea hotararei..dar la ... (vezi toată discuția)
Greseala in raportul de expertiza cadastrala, cerere de indreptare a hotararii respinsa Ulpianus Ulpianus Va expun urmatoarea situatie: partaj succesoral judiciar, doua terenuri in masa succesorala. S-a efectual raportul de expertiza topo-cadastrala, dar unul ... (vezi toată discuția)
Eroare materiala larisa2685 larisa2685 Buna ziua am primit hotararea de divort care este cu apel,dar mi s-a gresit numele copilului care mi s-a incredintat.am depus cerere pentru corectarea ... (vezi toată discuția)