Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit bonul fiscal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

bonul fiscal

Solicit o analiza privind valabilitatea bonului fiscal..Dupa parerea mea, bonul fiscal este in continuare valabil din pdv al codului fiscal, deductibil pana in 100 ron, conform ORDIN 1714 si ORDIN 293, din urmatoarele motive :
1.HG 831/1997 se refera strict la documentele din anexa " NOMENCLATORUL
formularelor tipizate, comune pe economie, cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare

*T*

1. Aviz de insotire a marfii 14-3-6/A
2. Chitanta 14-4-1
Chitanta fiscala 14-4-2
3. Factura fiscala 14-4-10/A
Factura 14-4-10/aA
4. Bon de comanda-chitanta (T.V.A.) 14-4-11
Bon de comanda-chitanta 14-4-11/a
5. Fisa de magazie a formularelor cu
regim special 14-3-8/b
Nu apare nicaieri notiunea de bon fiscal..
2. Denumirea lui HG 831 induce in eroare, deoarece include si termenul de " norme metodologice ". Din acest motiv , toata lumea considera ca Ordinul 1714/2007 ramane fara subiect. Fals, deoarece art.1 se refera la OUG 28/1999 privind bonul fiscal, dupa care se refera si la modificari legate de HG 831
Faptul ca Ordinul 1714 modifica mai multe legi a determinat legiuitorul sa considere ca articolele care se refera la HG 831 raman fara subiect ,iar art 1(aliniat 2), legat de bonul fiscal sa fie in continuare valabil. Repet: bonul fiscal nu face parte din HG 831, ca urmare Ordinul 1714 are subiect si predicat.
3.Atat timp cat ordinul 1714 si ordinul 293 nu sunt anulateX-(. anularea trebuie facuta negru pe alb, prin monitorul oficial si nu pe interpretari. ( vezi modul in care s-a anulat HG 831-prin HG 105/2009 )Astept argumente contra si pro, inclusiv de la moderator..Remarc faptul ca Adm Finante nu este in stare sa coreleze actele legislative si ca urmare raspunsurile date sunt ca nuca in perete.. solicit ca urmare o analiza foarte serioasa pe acest forum, deoarece garda atat asteapta..Va multumesc
Tema a mai fost abordata , uitati :www.avocatnet.ro/content/for...

Consider corecta abordarea , pentru ca e fundamental sa respectam principiile de drept.Putem extinde si asupra principiului neretroactivitatii legii samd .
golea1964 a scris:

Solicit o analiza privind valabilitatea bonului fiscal..Dupa parerea mea, bonul fiscal este in continuare valabil din pdv al codului fiscal, deductibil pana in 100 ron, conform ORDIN 1714 si ORDIN 293, din urmatoarele motive :
1.HG 831/1997 se refera strict la documentele din anexa " NOMENCLATORUL
formularelor tipizate, comune pe economie, cu regim special de tiparire, inseriere si numerotare

*T*

1. Aviz de insotire a marfii 14-3-6/A
2. Chitanta 14-4-1
Chitanta fiscala 14-4-2
3. Factura fiscala 14-4-10/A
Factura 14-4-10/aA
4. Bon de comanda-chitanta (T.V.A.) 14-4-11
Bon de comanda-chitanta 14-4-11/a
5. Fisa de magazie a formularelor cu
regim special 14-3-8/b
Nu apare nicaieri notiunea de bon fiscal..
2. Denumirea lui HG 831 induce in eroare, deoarece include si termenul de " norme metodologice ". Din acest motiv , toata lumea considera ca Ordinul 1714/2007 ramane fara subiect. Fals, deoarece art.1 se refera la OUG 28/1999 privind bonul fiscal, dupa care se refera si la modificari legate de HG 831
Faptul ca Ordinul 1714 modifica mai multe legi a determinat legiuitorul sa considere ca articolele care se refera la HG 831 raman fara subiect ,iar art 1(aliniat 2), legat de bonul fiscal sa fie in continuare valabil. Repet: bonul fiscal nu face parte din HG 831, ca urmare Ordinul 1714 are subiect si predicat.
3.Atat timp cat ordinul 1714 si ordinul 293 nu sunt anulateX-(. anularea trebuie facuta negru pe alb, prin monitorul oficial si nu pe interpretari. ( vezi modul in care s-a anulat HG 831-prin HG 105/2009 )Astept argumente contra si pro, inclusiv de la moderator..Remarc faptul ca Adm Finante nu este in stare sa coreleze actele legislative si ca urmare raspunsurile date sunt ca nuca in perete.. solicit ca urmare o analiza foarte serioasa pe acest forum, deoarece garda atat asteapta..Va multumesc

Da, asa este bonul fiscal nu face parte din HD 831/1997.. DAR.. cititi cu atentie textul de inceput din Ordin 1714/2005 care spune:

"în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, ministrul finanţelor publice emite următorul ordin: ..."

Deci TEMEIUL ordinului 1714/2005 este HD 831/1997.

INSA HG 831/1997 s-a abogat in 105/2009 :

Citat din 105/2009: "Articol unic. - Se abrogă Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, publicată în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 368 din 19 decembrie 1997, cu modificările ulterioare. "

Dupa opinia mea Ordin 1714/2005 este aborgat implicit.

Deci temeiul Ordinului 1714/2005 s-a abrogat, casa a ramas fara temelie.

Poate ne raspunde si un jurist la aceasta tema, deoarece eu mari dubii: Ordinul 1714 se refera si la texte de lege care nu fac parte din HG 831 , cum este OUG 28 privind emiterea bonului fiscal.. ce facem aici? Pe urma, Ordinul 1714 n-ar trebui abrogat prin alt ordin sau ordonanta ?..eu zic ca el ramane valabil pe textele care nu fac referire la HG 831...rog juristii sa ne sara in ajutor ,sunt specialisti in domeniu..
Mai vin cu o completare, mai bine zis extrase din lege :
HG 831/1997 : art 1(aliniat 4) "(4) La propunerea principalilor utilizatori, Ministerul Finantelor aproba introducerea de noi formulare tipizate cu regim special, comune si specifice, precum si modificarea sau eliminarea celor aflate in uz."

Ordin 1714 :" În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5) din Hotărârea Guvernului nr. 208/2005 privind organizarea şi funcţionarea Ministerului Finanţelor Publice şi a Agenţiei Naţionale de Administrare Fiscală, cu modificările şi completările ulterioare,
în temeiul prevederilor art. 1 alin. (4) din Hotărârea Guvernului nr. 831/1997 pentru aprobarea modelelor formularelor comune privind activitatea financiară şi contabilă şi a normelor metodologice privind întocmirea şi utilizarea acestora, ministrul finanţelor publice emite următorul ordin: "

Daca puneti textele de lege fata in fata, rezulta ca din Ordinul 1714 dispare efectul legii asupra modelelor de formulare comune etc, asa cum sunt ele stipulate in HG 831..
Cum apare in Ordinul 1714 , art 1: "ART. 1
(1) Începând cu data de 1 ianuarie 2006 se abrogă prevederile art. 1 şi ale art. 2 alin. (1) din Ordinul ministrului finanţelor nr. 903/2000 privind modificarea modelelor şi normelor de întocmire şi utilizare a unor formulare şi introducerea de noi formulare în activitatea financiară şi contabilă, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 371 din 10 august 2000.
2) Bonurile fiscale emise de aparatele de marcat electronice fiscale vor fi folosite începând cu data de 1 ianuarie 2006 numai ca documente de înregistrare a plăţilor în Registrul de casă. Fac excepţie de la această regulă, în sensul că stau la baza înregistrărilor în contabilitate a cheltuielilor, următoarele documente:
a) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia agenţilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările ulterioare, utilizat pentru justificarea taxei pe valoarea adăugată aferente carburanţilor auto achiziţionaţi în vederea desfăşurării activităţii, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului şi numărul de înmatriculare al autovehiculului;
b) bonul fiscal emis de aparatul de marcat fiscal utilizat în activitatea de taximetrie, în conformitate cu prevederile Legii nr. 38/2003 privind transportul în regim de taxi şi în regim de închiriere, cu modificările şi completările ulterioare;
c) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, însoţit de documentul care atestă plata prin cardurile bancare ale societăţilor comerciale;
d) bonul fiscal emis conform Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999, republicată, cu modificările ulterioare, a cărui valoare totală este de până la suma de 100 lei (RON) inclusiv, dacă este ştampilat şi are înscrise denumirea cumpărătorului, codul unic de înregistrare al acestuia sau codul numeric, în cazul persoanelor fizice care desfăşoară activităţi independente.
Dupa parerea mea de plebeu in domeniul juridic, art.1 din Ordinul 1714 este valabil,#-o deoarece nu are nici o legatura cu HG 831/ 1997 iar valabilitatea intregului ordin este sustinuta de primul temei "În temeiul prevederilor art. 11 alin. (5)...bla,bla,bla"..Rog inca o data, interventia juristilor de pe site ..Multumesc anticipat

D-le Golea aveti dreptate, dar se pare ca juristii nu citesc acest topic...eu vin cu o completare la ceea ce ati specificat dvs. mai sus...cititi Legea nr. 24/2000 si recititi art. 62 alin 4 din aceasta lege si vi se confirma ceea ce ati mentionat in mesaj...

Problema sta altfel...avem nevoie de un raspuns oficial...altfel stam sa ne judecam cu cei de la finante...

Sa auzim numai de bine....