Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Achizitii publice-data incheiere acord-cadru
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Achizitii publice-data incheiere acord-cadru

Daca printr-un Caiet de sarcini la a procedura de cerere de ofertă pentru atribuirea unui acord cadru de furnizare gaza neturale (caiet de sarcini publicat în SEAP, împreună cu întrega documentație de atribuire) s-a prevăzut că tremenul pentru previzionat pentru încheierea acordului cadru și a primului contract subsecvent este 01.04.2015, se poate încheia acordul cadru începând cu data de 01.03.2015. Precizez: - perioada acordului cadru este de 12 luni
- estimarea valorii acordului cadru și a contractului subsecvent s-a făcut prin luarea în considerare numai a consumului previzionat pentru lunile aprilie 2015 ....................... martie 2016.
Părerea mea este că nu se poate încheia mai repede de 01.04.2015 având în vedere:- pe de o parte că data prevăzută în caietul de sarcini și publicată în SEAP
- iar pe de altă parte că estimarea s-a făcut fără luarea în considerare a consumului pentru martie 2015.
Parerea dvs. mi se pare corecta, un control ulterior va interpreta ca estimarea dvs. nu a fost efectuata corect si a dus la distorsionarea concurentei.
Daca este f.f.urgent, ati putea face o NFPA pentru 01.03 - 01.04.2015, pentru a nu ramane descoperiti.