Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interpretarea articol din lege
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interpretarea articol din lege

Buna ziua,

Va rog tare mult sa ma lamuriti in ceea ce priveste modul de interpretare a urmatorului articol din OUG 83/20014

Art. 34. - (1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din institutiile si autoritatile publice, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2015, se va realiza astfel:
a) in primul an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in al doilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in al treilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in al patrulea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in al cincilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 35% din valoarea titlului executoriu
(2) Procedura de plata esalonata prevazuta la alin. (1) se aplica si in ceea ce priveste plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti devenite executorii pana la 31 decembrie 2015, avand ca obiect acordarea de daune-interese moratorii sub forma dobanzii legale pentru plata esalonata a sumelor prevazute in titluri executorii avand ca obiect acordarea unor drepturi salariale personalului din sectorul bugetar
(3) in cursul termenului prevazut la alin. (1), orice procedura de executare silita se suspenda de drept
(4) Sumele prevazute la alin. (1), platite in temeiul prezentei ordonante de urgenta, se actualizeaza cu indicele preturilor de consum comunicat de Institutul National de Statistica
(5) Prin ordin al ordonatorilor principali de credite va fi stabilita procedura de efectuare a platii titlurilor executorii, cu respectarea termenelor prevazute la alin. (1).

Problema este la plata dobanzii legale.
Am sentinta pentru plata dobanzii pentru restante salariale, obtinute tot in instanta si reesalonate conform OUG. 71/2009. Am primit 5% in 2012, 10% in 2013, 15% in 2014, etc (fara dobanda). Sentinta este executorie din data de 17 iunie 2014 si definitiva prin neapelare, din 10.09.2014. Sentinta spune ca obliga paratul sa plateasca dobanda legala aferente drepturilor banesti cuvenite conform sentintei civile nr....incepand cu data formularii cerereii, respectiv 21.01.2010.

Angajatorul meu spune ca dobanda respectiva se esaloneaza conform articolului citat mai sus, primul an de plata fiind 2015.
Eu cred ca esalonarea se face la dobanda cuvenita transelor platite pana la data cand sentinta a devenit definitiva (sau chiar executorie), iar pentru transele ulterioare, inclusiv transa cuvenita in luna martie 2015, dobanda sa mi se dea toata, odata cu suma restanta.

Daca am reusit sa ma fac inteleasa, va rog un raspuns avizat, bineinteles, celor care doresc sa-mi raspunda.

Va multumesc
Ilinca1958, utilizator
OUG 83/2014 nu va este aplicabila , intrucat sentinta este executorie din data de 17 iunie 2014 si definitiva prin neapelare, din 10.09.2014.

OUG 103/2013
Art. 21. - (1) Plata sumelor prevazute prin hotarari judecatoresti avand ca obiect acordarea unor drepturi de natura salariala stabilite in favoarea personalului din institutiile si autoritatile publice, devenite executorii in perioada 1 ianuarie - 31 decembrie 2014, se va realiza astfel:
a) in primul an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 5% din valoarea titlului executoriu;
b) in al doilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 10% din valoarea titlului executoriu;
c) in al treilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
d) in al patrulea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 25% din valoarea titlului executoriu;
e) in al cincilea an de la data la care hotararea judecatoreasca devine executorie se plateste 35% din valoarea titlului executoriu.
(2) In cursul termenului prevazut la alin. (1), orice procedura de executare silita se suspenda de drept.
(3) Sumele prevazute la alin. (1), platite in temeiul prezentei ordonante de urgenta, se actualizeaza cu indicele preturilor de consum comunicat de Institutul National de Statistica.
(4) Prin ordin al ordonatorilor principali de credite va fi stabilita procedura de efectuare a platii titlurilor executorii, cu respectarea termenelor prevazute la alin. (1).

Legea nu face distinctie decat la valoarea titlului executoriu. Actualizarea sumelor nu intra sub incidenta prevederilor mai sus citate.
Va rog sa-mi spuneti, daca la calculul dobanzii legale in cazul restantelor salariale pe legea 221/2008, obtinute de profesori in instanta, se aplica Art.3 alin.3 din Ordonanta 13/2011. Secretara de la scoala mea, calculeaza dobanda legala, ca fiind dobanda remuneratorie, pe care o diminuiaza cu 20%, pentru ca scoala ar fi o intreprindere nelucrativa.

Va multumesc