Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... schimbarea destinatiei terenului agricol in teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

schimbarea destinatiei terenului agricol in teren constructii

O firma particulara doreste sa instaleze panuri solare (printr-un proiect cu fonduri europene) pe un teren agricol a carui destinatie este de islaz comunal . Terenul face parte din domeniul public. Cum se procedeaza?
Ar trebui sa mergeti la primaria respectiva sa cereti mai multe detalii.
Mult succes ,
Schimbarea categoriei terenului din agricol in curti constructii se face de catre ANIF, dupa ce exista o hotarare de consiliu local.
Islazul comunal este domeniul privat al comunei, pentru ca il poate concesiona.
Deci mai intai cu Consiliul local si Primarul, apoi ANIF(Agentia Nationala de Imbunatatiri Funciare).
pentru scoatere din circuit este nevoie de acordul mai multor institutii nu numai a ANIF-ului. Izlazul comunal poate fi domeniu public sau domeniu privat. :luck:
(1) Documentatia pentru obtinerea aprobarii de scoatere din circuitul agricol a terenurilor situate in extravilan cuprinde:
a) cererea pentru aprobarea scoaterii din circuitul agricol, din partea beneficiarului sau a proprietarului, dupa caz;
b) extrasul de carte funciara pentru informare si copia actului de proprietate sau a altui act de detinere valabil incheiat (de exemplu: contract de concesiune, arenda, inchiriere), insotit de acordul proprietarului;
c) documentatia cadastrala;
d) certificatul de urbanism, insotit de planul de situatie si de planul de incadrare in zona; planul de situatie va evindentia suprafata propusa pentru scoaterea din circuitul agricol;
e) documentatia pentru incadrarea terenului in clase de calitate;
f) expertiza de evaluare a terenurilor efectuata de evaluatori atestati de Ministerul Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale;
g) copii ale documentelor de plata a taxelor de protectie la Fondul de ameliorare a fondului funciar, virate in conturile Ministerului Agriculturii, Padurilor si Dezvoltarii Rurale si Agentiei Nationale de Cadastru si Publicitate Imobiliara;
h) avizul de principiu favorabil al consiliului local pentru extinderea intravilanului, in cazul terenurilor prevazute la art. 1 alin. (2) lit. d);
i) avizul Administratiei Nationale a Imbunatatirilor Funciare;
j) avizul Directiei consolidarea proprietatii, reforma structurilor de exploatare si conservarea solurilor si/sau al Directiei generale implementare politici sectoriale si de piata, dupa caz, in cazul terenurilor prevazute la art. 1 alin. (2) lit. d);
k) memoriul tehnic al lucrarii, in care se descrie obiectivul de investitii.
Irina Carina, Alte profesii