avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 184 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Restantier obligat sa plateasca onorariul avocatului ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Restantier obligat sa plateasca onorariul avocatului desi procesul a fost suspendat

Buna.Sunt proprietar de apartament si in urma unor probleme financiare am ramas restant la intrtinere (1500lei) si am fost dat in judecata de asociatie care mia impus plata avocat care am platito,precizez ca procesul sa suspendat gara noci o solutie,pot cere inapoi pîata avocat Va multumesc


Daca nu exista hotarare judecatoreasca definitiva care sa dispuna obligarea dvs la plata de cheltuieli de judecata reprezentand onorariu avocat,impunerea este abuziva
Concret care este temeiul suspendarii cauzei ?
Dvs ca parte in cauza pentru aflarea motivatiei pentru suspendare ati primit instiintare de la judecatorie,sau puteti verifica site-ul instantei care a pronuntat suspendarea
Noul cod de procedura civila precizeaza concret situatiile in care instanta suspenda cauza
NCPC Art. 411

Suspendarea voluntară

(1) Judecătorul va suspenda judecata:

1. când amândouă părţile o cer;

2. când niciuna dintre părţi, legal citate, nu se înfăţişează la strigarea cauzei. Cu toate acestea, cauza se judecă dacă reclamantul sau pârâtul a cerut în scris judecarea în lipsă.
Art. 412 Suspendarea de drept

(1) Judecarea cauzelor se suspendă de drept:

1. prin decesul uneia dintre părţi, până la introducerea în cauză a moştenitorilor, în afară de cazul când partea interesată cere termen pentru introducerea în judecată a acestora;

2. prin interdicţia judecătorească sau punerea sub curatelă a unei părţi, până la numirea tutorelui sau curatorului;

3. prin decesul reprezentantului sau al mandatarului uneia dintre părţi, survenit cu mai puţin de 15 zile înainte de ziua înfăţişării, până la numirea unui nou reprezentant sau mandatar;

4. prin încetarea funcţiei tutorelui sau curatorului, până la numirea unui nou tutore sau curator;

5. când persoana juridică este dizolvată, până la desemnarea lichidatorului;

6. prin deschiderea procedurii insolvenţei, în temeiul unei hotărâri judecătoreşti definitive, dacă debitorul trebuie reprezentat, până la numirea administratorului ori lichidatorului judiciar;

7. în cazul în care instanţa formulează o cerere de pronunţare a unei hotărâri preliminare adresată Curţii de Justiţie a Uniunii Europene, potrivit prevederilor tratatelor pe care se întemeiază Uniunea Europeană;

8. în alte cazuri prevăzute de lege.

Art. 413

Suspendarea facultativă

(1) Instanţa poate suspenda judecata:

1. când dezlegarea cauzei depinde, în tot sau în parte, de existenţa ori inexistenţa unui drept care face obiectul unei alte judecăţi;

2. când s-a început urmărirea penală pentru o infracţiune care ar avea o înrâurire hotărâtoare asupra hotărârii ce urmează să se dea, dacă legea nu prevede altfel;

3. în alte cazuri prevăzute de lege.

(2) Suspendarea va dura până când hotărârea pronunţată în cauza care a provocat suspendarea a devenit definitivă.

(3) Cu toate acestea, instanţa poate reveni motivat asupra suspendării, dacă se constată că partea care a cerut-o nu are un comportament diligent în cadrul procesului care a determinat suspendarea, tergiversând soluţionarea acestuia, ori dacă urmărirea penală care a determinat suspendarea durează mai mult de un an de la data la care a intervenit suspendarea, fără a se dispune o soluţie în acea cauză.






Din moment ce procesul s-a declansat, iar cheltuielile cu avocatul s-au facut, acesta este un fapt implinit si, indiferent de soarta procesului, avocatul nu mai returneaza banii asociatiei deoarece el a prestat o munca pentru care a fost platit.

Deci nu aveti dreptul sa cereti banii inapoi, daca ei s-au cheltuit deja din cauza dv, in fond, nu din cauza celorlalti proprietari.
@elga50

Staruiti sa va contraziceti !
Dată post: Joi, 29 Martie 2012, 12:33
@otto2007
Asociatia plateste onorariul avocatului din fondul de rulment pana cand se primeste din partea judecatoriei hotararea definitiva.
Daca in aceasta scrie ca aceste cheltuieli de judecata vor fi platite de parat, atunci asociatia isi va recupera suma achitata anterior punandu-i-o restantierului pe lista de intretinere.
Daca judecatorul hotaraste ca aceste cheltuieli vor fi platite de reclamant, atunci asociatia va repartiza suma la rubrica de cheltuieli fiecarui apartament pe cota-parte indiviza.

Temeiul legal este hotararea judecatoreasca in sine in care se spune in sarcina cui pica cheltuielile de judecata.



Nimeni nu contesta ca a fost declansat procesul la cererea reclamantei asociatia de proprietari
Nimeni nu contesta ca asociatia de proprietari pentru reprezentare a angajat aparator
Problema consta ca pentru temeinicia si legalitatea impunerii la plata onorariu avocat trebuie sa existe hotararea instantei de judecata care sa dispuna cine achita cheltuieli de judecata
Mai mult ,de vreme ce cauza demarata la initiativa reclantei asociatia de proprietari s-a suspendat ,este evident ca suspendarea s-a datorat unuia dintre cazurile prev de disp NCPC art 411,412,413 ,posibil neprezentarea in instanta a reclantei-personal sau prin aparator
Suspendarea cauzei nu solutioneaza obiectul actiunii si nu impune obligativitatea platii de cheltuieli de judecata in sarcina partii reclamate
@ynocentta

Staruiesc sa va puneti mintea la contributie si sa va vedeti de treaba dv., nu de raspunsurile mele.

gryg84 a scris:

Buna.Sunt proprietar de apartament si in urma unor probleme financiare am ramas restant la intrtinere (1500lei) si am fost dat in judecata de asociatie care mia impus plata avocat care am platito,precizez ca procesul sa suspendat gara noci o solutie,pot cere inapoi pîata avocat Va multumesc


Precizez ca onarariu mi sa impus la plata intretineri inainte de a fi cjemst in judecata de catre asociatie,iar acum este suspendat de aproximativ 2 ani.Intebatea mea este daca pot sa_mi restituoe inapoi asociația plata onorariu care asociația mi la impus daca procesul sa suspendat de 2 ani

Alte discuții în legătură

Repartizare chelt avocat cmd_ro cmd_ro Cum se repartizeaza cheltuielile cu onorariul avocatului , la toti locatarii sau numai locatarului care este dat in judecata pentru restanta ? (vezi toată discuția)
Calcul penalităţi GHEORGHIAN GHEORGHIAN Dacă la calculul penalităţilor aferente cotelor lunare de întreţinere se iau în calcul şi sumele avansate de Asociaţie pentru asistenţă ... (vezi toată discuția)
Din ce bani platim avocatul/reprezentantul in instanta al asociatiei ? Daniel4x4 Daniel4x4 Buna seara ! Asociatia noastra a desemnat-o pe d-na Administrator pentru a ne reprezenta in instanta in procesele deschise pentru recuperarea restantelor de ... (vezi toată discuția)