Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Plata unui impozit de salubrizare fara a beneficia de ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Plata unui impozit de salubrizare fara a beneficia de acest serviciu

Buna seara,

Sunt proprietarul unei casute in comuna Pestisani, Jud. Gorj; casa este o mostenire de la bunica mea, dar am domiciliu stabil in Bucuresti. Mentionez ca am achitat impozitul pe aceasta proprietate stabilit de Consiliul Local fara a comenta cuantumul impozitului (aprox. 40 RON /an). Anul acesta am constatat cu stupoare ca sunt obligat sa achit un nou impozit hotarat de Consiliul Local, impozit ce se doreste a acoperi cheltuielile de salubrizare, adica ridicarea gunoiului menajer si curatirea trotuarelor, refuz sa platesc acest impozit deoarece:

a) nu am domiciliu stabil in aceasta comuna si vizitez casa respectiva o data pe an timp de maxim o saptamana (atat imi permite concediul), iar gunoiul rezultat dupa aceasta perioada il evacuez astfel:

-gunoiul reciclabil il pun in portbagajul masinii intr-un sac menajer si il depun in containerele special amenajate atunci cand ajung acasa in Bucuresti (4-5 PET-uri), iar gunoiul menajer, adica resturi vegetale (coji de fructe legume) il depun in spatele curtii intr-un loc special pentru a se degrada pe cale naturala si a fi folosit ulterior pe post de ingrasamant in gradina, fara a exista pericolul unei contaminari.

b) maturarea trotuarelor din comuna, trotuare care sunt sublime, dar nu exista. Aceasta activitate putand fi prestata de persoanele care primesc ajutor social si sunt obligate sa presteze munca in folosul comunitatii si nu de firme specializate.
Atunci cand ajung la casa respectiva trebuie sa curat eu asa zisul trotuar din fata casei, deoarece Primaria a acceptat tacit amplasarea unor tarabe care genereaza gunoi. Tariful solicitat este de 84 RON/an, dublu fata de impozitul pe proprietate.

Nu cred ca este corect sa platesc un serviciu de care nu beneficiez si mai ales in absenta unui contract intre mine ca proprietar si furnizorul de servicii si de aceea va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti caror autoritati sa ma adresez pentru a indrepta aceasta nedreptate. Mai mult de atat, la solicitarea pe care am facut-o primarului pentru a fi scutit de plata acestei taxe, raspunsul a fost unul sec: nu se poate si care continea si un atasament cu Hotararea Consiliului Local al comunei Pestisani, care specifica la Art. 1, alin.1, tariful de 7 lei/luna pt. persoane fizice si imposibilitatea scutirii platii acestei taxe. Stiu ca orice act (Hotarare, Lege) din cunostiintele mele, are si un articol de exceptari la Hotararile respectivului document, intentionez sa transmit o petitie ANPC-ului, prefectului jud. Gorj si presedintelui judetean Gorj pentru a sesiza situatia mai sus mentionata. Va rog sa-mi spuneti daca este bine ceea ce fac si daca aceste autoritati ma pot ajuta intr-un fel. Nu sunt deranjat de cuantumul impozitului, sunt deranjat doar de faptul ca nebeneficiind de un serviciu trebuie sa il platesc, ceea ce mi se pare o hotie reglementata.Va multumesc !

P.S. Ma gandesc ca anul viitor acest Consiliu Local ar putea pune un impozit ca nu locuiesc in comuna, sau cine stie ce alta bazaconie !
~ Conținut șters la cerere ~
Buna seara,

Va multumesc mult pentru promptitudinea cu care mi-ati raspuns si pentru toate sfaturile primite, am pus link Dropbox cu 2 scanari ale documentelor Hotararea Consiliului Local de care am pomenit la initierea topicului si as vrea sa va rog sa va exprimati un punct de vedere legat de Art. 1, Punct 1 si de lipsa acelor exceptari de la plata, exista vre-o lege care sa oblige mentionarea exceptarilor in documente de acest gen? Va multumesc !

P.S. Astazi am transmis sesizari catre prefectul judetului si catre presedintele consiliului judetean. Am contactat si ANPC-ul le-am prezentat problema mea si raspunsul a fost ca se vor implica in rezolvarea problemei mele deoarece Primaria nu poate presta servicii contracost, fara existenta unor contracte si nu poate solicita plata unor servicii fara ca ele sa fie prestate.

[ link extern ]

Mihai Nicolcioiu, utilizator
Buna ziua,

Ma adresez din nou acestui forum cu rugamintea de a primi putin ajutor la problema pusa in discutie de mine in data de 4.03.2015. Am primit atunci un raspuns si plin de speranta am procedat ca atare, adica m-am adresat Institutiei Prefectului judetului Gorj in 5.03.2015. Se parea ca lucrurile vor merge normal deoarece la o discutie telefonica avuta cu persoana care se ocupa de sesizarea mea, acesta a recunoscut ca intr-adevar Hotararea Consiliului Local Pestisani care obliga la plata (fara posibilitate de scutire) a unor "tarife" pentru activitatea de salubrizare este un abuz si in consecinta se vor incepe demersurile pentru cenzurarea ei; persoana respectiva a mentionat ca este necesar si un aviz al Serviciului de Verificare a Legalitatii actului din cadrul Prefecturii. La o saptamana dupa aceasta discutie telefonica, am primit un raspuns oficial de la institutia mai sus mentionata, care face trimitere la Art.56 din Constitutia Romaniei, Art.27 coroborat cu Art.36 alin. (4), lit. c) din Legea nr. 215/201 republicata, Art. 20 alin. (1), lit. b) din Legea nr.263/206 actualizata sustinand ca perceperea acestei taxe (tarif) este absolut legala si daca nu imi convine, sa ma adresez instantei de contencios administrativ. Imediat dupa primirea raspunsului, am contactat telefonic pe seful Serviciului Verificare Legalitate etc. pentru a ma lamuri de ce nu am dreptate atunci cand ceri sa nu platesti ceva care nu se cuvine a fi platit. Pe un ton impertinent intr-un minut acesta mi-a propus doua solutii: sa ma mut din Bucuresti la tara, pentru a fi justificata plata taxei, daca nu imi convine raspunsul Prefecturii sa imi caut dreptate singur in Justitie, incheind cu o sugestie, asa ca pentru un mic borfas care nu vrea sa-si plateasca o taxa, ca ar fi bine sa nu il mai deranjez cu asemenea solicitari, totul urmat de inchiderea telefonului in nas. Necunoscand legile am incercat sa aduc ca argument o definitie a tarifului din DEX si anume: tarif= taxa oficiala fixata pentru anumite prestatii de serviciu care se plateste unei institutii in schimbul unor servicii prestate,sau al anumitor drepturi. Bineinteles ca acest argument l-a lasat indiferent probabil chiar l-a enervat. Va rog sa aveti amabilitatea sa-mi spuneti, daca in Romania exista legi care obliga la plata unei taxe fara ca in schimbul acesteia sa primesti un serviciu, sau o prestatie. Domnul despre care tocmai am vorbit, atunci cand a citat din legile mai sus mentionate, nu a sesizat (banuiesc) ca enuntul din articolele respective se incheie cu formularea "in conditiile legii". Deci cand intreb daca exista obligativitatea de a plati o taxa pentru nimic, fac referire la formularea de mai sus "in conditiile legii". Cred ca domnul respectiv nedorind sa se implice profesional, si institutia din punct de vedere material in cenzurarea Hotararii respective a considerat ca e mai bine sa vina cu trei citate din diferite legi si sa-mi inchida astfel gura. Va rog sa-mi spuneti daca Legile mentionate mai sus sunt aduse ca argument in mod corect, in cazul meu; nu stiu care Lege mentioneaza obligatia Prefectului in a cenzura Hotarari abuzive. Este posibila contestarea acestui raspuns deoarece nu sunt dispus sa fac eu ceea ce ar trebui sa faca o Institutie care este platita printre altele pentru a face si acest lucru? M-am adresat cu o petitie domnului Prim-ministru, dar cei de acolo (DRP) din nepricepere sau in bataie de joc au directionat petitia mea catre o Autoritate Nationala pentru serviciile comunitare de utilitati publice care nu are competente in rezolvarea unor situatii de genul sesizate de mine in Petitie. M-am adresat si Avocatului Poporului, crezand ca acolo cineva va fi interesat sa ma ajute, spre dezamagirea mea raspunsul a cuprins doua capitole: ca trebuie sa platim taxele si impozitele stabilite de Autoritatile Locale (sa nu le comentam) si ca Prefectura si-a facut datoria cu prisosinta raspunzandu-mi in termen legal la Petitie. Este ultima incercare pe care o fac in a afla un raspuns la nemultumirea mea pe acest forum pentru a obtine un raspuns pertinent, in acest moment ajungand la concluzia ca daca doi sau trei iti spun ca esti beat, cam asa este. As mai avea inca o intrebare legat de Hotararea Consiliului Local Pestisani, care spune in Art. 1 urmatoarele: se stabilesc tarifele pentru activitatea de salubrizare la nivelul comunei Pestisani prin colectarea deseurilor de la persoanele fizice, astfel:

(1) 7 lei/gospodarie/luna pentru toate persoanele fizice de pe raza comunei Pestisani care au locuinte, fara scutiri de plata. Pot fi considerat persoana fizica de pe raza comunei Pestisani, avand domiciliul in Bucuresti, platind taxe si impozite in Bucuresti numai pentru ca am o locuinta in comuna respectiva ? Va multumesc !

P.S. In fata portii casei mele se afla o conducta de apa menajera, la care nu sunt racordat. Este posibil ca foarte curand sa se perceapa un tarif tuturor locuitorilor din comuna racordati, sau neracordati la aceata conducta. Nici acest lucru nu poate fi considerat un abuz ?