avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... legea 165/2013 se aplica retroactiv???
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

legea 165/2013 se aplica retroactiv???

Buna ziua, sunt proprietarul unui teren in suprafata de 700mp, terenul se afla amplasat in Valcea, intr-o zona ultracentrala pe care este construit un bloc de locuinte. Intrucat terenul nu putea fi retrocedat in natura conform legii 247/2005 am chemat in instanta comisia centrala pt stabilirea despagubirilor, am castigat procesul la Curtea de Apel Pitesti apoi in recurs, I.C.C.J mi-a dat castig de cauza respingand recursul ANRP ca nefondat, obligand comisia centrala la emiterea titlului de despagubiri, in baza legii 247/2005. Decizia ICCJ nu a fost executata fapt pt care am chemat in instanta Comisia Centrala, la Tribunalul Bucuresti, invocand exceptia de neconstitutionalitate a legii 165/2003. Actiunea mea a fost respinsa, apoi a fost respins si apelul meu la Curtea de Apel Bucuresti. ESTE LEGAL CA LEGEA 165/2013 SA SE APLICE RETROACTIV?
CARE ESTE PRACTICA JUDICIARA A C.E.D.O PRIVIND RETROACTIVITATEA

Alte discuții în legătură

Va rog un raspuns de retrocedare legea 247/2005 corinai51 corinai51 Buna ziua, Va rog sa imi dati un sfat la urmatoarea problema; Mama mea a depus o cerere de retrocedare in baza legii 10/2001, la primaria din Pitesti, ... (vezi toată discuția)
Greselile legii nr.165/2013 danmarian50 danmarian50 Stimați cetățeni ai României care ați câstigat procesele cu A.N.R.P, prin legea 247/2005 si nu ați fost despăgubiti. Vă invit, in ... (vezi toată discuția)
Legea 9/1998 executare decizie mobexport mobexport Buna ziua Am si eu o intrebare cu privire la Legea 9/1998 daca ma poate ajuta cineva. In anul 2000 am primit Hotararea Comisiei Mun. Bucuresti pt. aplicarea ... (vezi toată discuția)