Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Carte funciara - teren mai mare decat in acte ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Carte funciara - teren mai mare decat in acte (Bucuresti)

Buna ziua,
Am cumparat in anul 1996 o casa batraneasca in Bucuresti sectorul 2.
terenul are in realitate 330 m2 dar in actul de cumparare figureaza doar 210 m2
Cum trebuie sa procedez ca sa inscriu in cartea funciara toata suprafata ?
MULTUMESC
Rectificarea înscrierilor de carte funciară

Art. 907

Noţiune

(1) Când o înscriere făcută în cartea funciară nu corespunde cu situaţia juridică reală, se poate cere rectificarea acesteia.

(2) Prin rectificare se înţelege radierea, îndreptarea sau corectarea oricărei înscrieri inexacte efectuate în cartea funciară.

(3) Situaţia juridică reală trebuie să rezulte dintr-o recunoaştere făcută de titularul înscrierii a cărei rectificare se solicită, prin declaraţie dată în formă autentică notarială, ori dintr-o hotărâre judecătorească definitivă pronunţată împotriva acestuia, prin care s-a admis acţiunea de fond. Acţiunea de fond poate fi, după caz, o acţiune în anulare, rezoluţiune, reducţiune sau orice altă acţiune întemeiată pe o cauză de ineficacitate a actului juridic.

Detalii: [ link extern ]
Pentru înscrierea în CF a unei suprafețe mai mari -printr-o acțiune în instanță de constatare a suprafeței real deținute. În calitate de pârâți chemați vecinii , singurii care ar putea să vă conteste dreptul Diferența de suprafață provine probabil din metodele și aparatura de măsurare. Cu vecinii se va încheia un p.v de vecinătate în cadrul expertizei judiciare dispuse.
În cazul d-voastră acțiunea este nu de rectificare CF ci de modificare date tehnice, având în vedere că suprafața terenului este un aspect tehnic, aceasta neafectând esența dreptului.