Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului pana la 2 ani

buna seara mai exact imi lipseste jumatate din ianuarie si luna februarie 2009. nu as putea sa merg eu la casa de pensii si la casa de asigurari de sanatate sa imi platesc contributiile pe jumatatea lunii ianuarie si luna februarie ca sa pot beneficia de indemnizatie de crestere a copilului pana la 2 ani sau in cazul in care nu se poate nicicum,daca face sotul pe el ,eu cat as putea sa mai stau acasa cu bebe dupa ce nasc si in cazul in care alaptez cum se procedeaza dupa cat timp va trebui sa merg din nou la servici?va rog un raspuns.cu stima daridannah.
daridannah, utilizator
Contributia la casa de pensii nu are legatura cu indemnizatia de crestere copil.
Daca aveti numai 10 luni jumatate cu venituri profesionale supuse impozitului pe venit anterior datei de nastere a copilului, atunci nu puteti beneficia de indemnizatia de maternitate.

Venituri din alte contracte, altele decat cel de munca mai aveti cumva?
daridannah a scris:

buna ziua ,am si eu o intrebare,daca din cele 12 luni anterioare nasterii copilului imi lipseste1luna si jumatate pot beneficia de ceva bani,sau pot sa merg la casa de pensii sa-mi platesc din mana acea luna si jumatate/cum se procedeaza in aceasta situatie? va rog un raspuns .

pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani trebuie sa aveti in vedere urmatoarele:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara în cuantum de 600 lei sau, optional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.

In cazul in care nu intruniti cerinta de mai sus , nu puteti sa beneficiati de aceasta indemnizatie.
daniela vorovenci a scris:

daridannah a scris:

buna ziua ,am si eu o intrebare,daca din cele 12 luni anterioare nasterii copilului imi lipseste1luna si jumatate pot beneficia de ceva bani,sau pot sa merg la casa de pensii sa-mi platesc din mana acea luna si jumatate/cum se procedeaza in aceasta situatie? va rog un raspuns .

pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil pana la 2 ani trebuie sa aveti in vedere urmatoarele:
Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, în ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului în varsta de pana la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara în cuantum de 600 lei sau, optional, în cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni.

In cazul in care nu intruniti cerinta de mai sus , nu puteti sa beneficiati de aceasta indemnizatie.

Cred ca ar trebui citat art.1 alin.1 din OUG nr.148/2005 asa cum este el actualizat la aceasta data ... si anume:
Art. 1. - (1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2009, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri profesionale supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, beneficiaza de concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani sau, in cazul copilului cu handicap, de pana la 3 ani, precum si de o indemnizatie lunara in cuantum de 600 lei sau, optional, in cuantum de 85% din media veniturilor realizate pe ultimele 12 luni, dar nu mai mult de 4.000 lei.

Exista posibilitatea sa beneficiati de indemnizatie pentru CIC, insa ar trebui sa ne spuneti care este perioada care va lipseste , intrucat in calculul celor 12 luni pot intra si fractiunile de luna.