avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 415 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Se poate schimba denumirea?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Se poate schimba denumirea?

Buna seara tuturor membrilor forumului AvocatNet!

Am si eu 3 intrebari :
Se poate schimba denumirea unei societati ? Daca da, cam cat m-ar costa?
Cat dureaza?
Ultima modificare: Vineri, 19 Iunie 2009
dumis, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters20980 , utilizator 11:39, 19 Iunie 2009
da
nu foarte mult
Se poate.

TE costa cam 5 milioane.

Alberto Kurtyan
se poate schimba denumirea societatii.
Este o mentiune relativ simpla. Faceti rezervarea de denumire la ORC si ulterior inregistrati mentiune.

ATENTIE:
Vor fi schimbate toate actele societatii (actul constitutiv, certificatulde inregistrare, CUI, autorizatia de functionare eliberata de Primarie). Va puteti incadra intr-o luna de zile (pentru operatiunile de la ORC)
Ghidul de formalitati: [ link extern ]

Poate costa si mai putin de 500 de lei, depinde de numarul de caractere al deciziei de modificare a denumirii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare denumire societate comerciala si cod caen andreea20ro andreea20ro Buna ziua,doresc sa schimb denumirea unei societati comerciale si activitatea principala a firmei cu alt domeniu de activitate.poate cineva sa imi explice ce ... (vezi toată discuția)
Concret, care sunt taxele de care esti scutit la registrul comertului pt. un srl-d? kokolyko kokolyko Buna ziua, Doresc sa infiintez un SRL-D. Exista acele scutiri de la taxe, mentiune aparuta si in Ghid si in Ordonanta 6/2011. Insa, pentru mine, persoana ... (vezi toată discuția)
Redenumire firma + schimbarea obiectului principal de activitate alexandra.gazda alexandra.gazda Buna ziua, este posibila schimbarea numelui si a codului CAEN a unei societati comerciale deja infiintate? Daca da, care sunt costurile fata de infiintarea ... (vezi toată discuția)