Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Dosare de personal
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Dosare de personal

Buna ziua! As dori sa-mi spuneti si mie ce trebuie sa contina dosarul unui angajat, unde se tin dosarele personalului angajat, la punctul de lucru sau la sediul social al firmei si daca este obligatorie condica de prezenta in cazul unei societati mici cu doi salariati?
Despre dosarul de personal vedeti acest link:
www.avocatnet.ro/content/art...

Dosarele de personale se tin, de regula, la sediul social al angajatorului.

Angajatorul are obligaţia de a ţine evidenţa orelor de muncă prestate de fiecare salariat şi de a supune controlului inspecţiei muncii această evidenţă ori de câte ori este solicitat. (art.119 C.mun.)

In practica, acest lucru se efectueaza prin intermediul condicii de prezenta sau a foii colective de pontaj.