Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Inchidere cont profit an 2014
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Inchidere cont profit an 2014

Profitul anului 2014 se mai inregistreaza la 31 dec. prin nota contabila 129=1171?
Am citit ca ct.129 nu trebuie sa aiba sold la sfarsit de an.
Nu se inregistreaza asa ceva potrivit ordin 3055 sau 1802.

Prin 129 se inregistreaza rezerva legala: 129 = 1061. Tocmai ca trebuie sa aiba sold daca aveti rezerva legala obligatorie constituita.

Ordin 3055:

Contul 129 "Repartizarea profitului"
Cu ajutorul acestui cont se ţine evidenţa repartizării profitului realizat în exerciţiul curent şi repartizat, potrivit legii.
Contul 129 "Repartizarea profitului" este un cont de activ.
În debitul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- rezervele constituite, potrivit legii, din profitul realizat în exerciţiul financiar curent (106).
În creditul contului 129 "Repartizarea profitului" se înregistrează:
- profitul net realizat în exerciţiul financiar încheiat, care a fost repartizat la rezerve conform prevederilor legale (121).
Soldul contului reprezintă profitul repartizat, aferent exerciţiului financiar încheiat.
Ioan Petru Butariu, Contabil