avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 627 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se restituie CASS retinuta din 2012 si pana astazi?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se restituie CASS retinuta din 2012 si pana astazi?

As dori sa-mi spuneti daca prin OG 4/2015 categoriile de persoane care sunt scutite de plata contributiei CAS ,vor primi si sumele retinute din 2012 pina azi si cind se va aplica aceasta ordonanta.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:04, 17 Martie 2015
1. - CAS = contributii asigurari sociale (pentru pensie).
- CASS - contributii asigurari sociale pentru sanatate.

2. La care din ele va referiti dvs.?
Ma refer la CAS la asigurarea de sanatate.
Luati legatura cu ANAF si vedeti pe ce perioada va poate restitui sumele retinute necuvenit.
Nu cred ca vor primi , intrucat legea nu are efecte retroactive.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Noi reglementari privind plata cass Ato Ato \\"Guvernul a aprobat in sedinta de astazi un proiect de lege privind anularea contributiei de asigurari sociale de sanatate pentru anumite categorii de ... (vezi toată discuția)
Plata cass la ii cristiclaudiu cristiclaudiu Buna ziua. Pana in luna ianuarie 2013, am avut deschisa o intreprindere individuala. In afara de aceasta am mai desfasurat activitatea de agent de asigurari, ... (vezi toată discuția)
Contributie sanatate pana in 1 iulie 2012 lucianilin lucianilin In martie 2012,am vandut in calitate de producator agricol, catre o societate comerciala porumb boabe.S-a intocmit Borderou de achizitie ,si a fost retinut 2% ... (vezi toată discuția)