Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cum se restituie CASS retinuta din 2012 si pana astazi?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cum se restituie CASS retinuta din 2012 si pana astazi?

As dori sa-mi spuneti daca prin OG 4/2015 categoriile de persoane care sunt scutite de plata contributiei CAS ,vor primi si sumele retinute din 2012 pina azi si cind se va aplica aceasta ordonanta.
1. - CAS = contributii asigurari sociale (pentru pensie).
- CASS - contributii asigurari sociale pentru sanatate.

2. La care din ele va referiti dvs.?
Ma refer la CAS la asigurarea de sanatate.
Luati legatura cu ANAF si vedeti pe ce perioada va poate restitui sumele retinute necuvenit.
Nu cred ca vor primi , intrucat legea nu are efecte retroactive.