Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... valabilitate perioada concediu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

valabilitate perioada concediu

Buna ziua! Stiind ca voi ramane insarcinata, nu mi-am consumat concediul de odihna incepand din 2013. Am nascut anul si dupa postnatal am trimis cererea de concediu. HR-ul mi-a refuzat zilele de concediu 2013 pe motiv ca au expirat si mi-a acceptat concediul pentru 2014. Este legal acest lucru si, daca da, care e baza legala? Multumesc
Nu au nicio baza legala, intrucat nu exista asa ceva.

Codul Muncii face referire numai la un an anterior, si anume:
Art. 146.
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.

Opinia mea este ca, trebuia sa va fi facut cerere de reprogramare a CO aferent anului 2013 anul trecut.
Codul Muncii:
Art. 146. [efectuarea si compensarea concediului de odihna]
(1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.

Concediul de odihna nu are cum sa expire, angajatorul este obligat sa vi-l acorde in termenul prevazut in Codul Muncii. In caz contrar, il puteti actiona in instanta.
Termenul mentionat de art.146 alin.2 din Codul Muncii nu este aplicabil pentru perioada din urma de 2 ani sau mai mult.
HR-ul imi spune acum ca i-a 'scapat' sa ma anunte ca puteam sa-mi iau cel tarziu in decembrie 2014 concediul pe 2013. Ce mai pot face acum? Avand in vedere ca legea nu prevede nimic pentru perioada de acum 2 ani, are rost sa insist la angajator cu cererea mea de concediu pe 2013? Merci
Eu zic ca puteti insista la angajator pentru asa ceva.