Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot intra in posesia mostenirii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot intra in posesia mostenirii?

Tatal meu a decedat in 2001 in Grecia , era cetatean sirian cu dubla cetatenie sirianasi bulgara avea ultimul domiciului in Burgas Bulgaria unde avea si casa masini , firme.Acolo era si nevasta lui cu cei 2 copii , fratii mei vitregi , Mama a trait cu el in concubinaj . Problema este ca nu am nici macar certificatul lui de deces , nu am idee cum pot face rost de el , fratii mei nici nu vor sa vorbeasca cu mine. Ei presupun ca au mostenit tot si cheltuit poate, eu mai am cum sa mostenesc ceva daca ei au impartit tot ? Mentionez ca m-a recunoscut ca fiind copilul lui .
va sunt aplicabile legile din tara de origine a tatalui dvs. COnform legislatiei noastre dezbaterea mostenirii este de competenta notarului sau judecatoriei din raza ultimului domiciliu al defunctului. probabil asa este si acolo, trebuie verificat. De asemenea exista termene limita de acceptare a mostenirii, dar si acestea difera in functie de legislatia aplicabila
parerea mea este ca a trecut cam mult timp de la data decesului tatalui dvs. Trebuia sa va ocupati de aceasta problema deja . dar, asa cum v-a spus si colega , in cazul mostenirilor legea aplicabila este legea statului in care defunctul a avut ultimul domiciliu .
in Ro , termenul de acceptare a succesiunii este de 6 luni de la decesul defunctului .

pentru a vedea daca mai sunteti in termen de acceptare a succesiunii dupa tatal dvs., ar trebui sa va deplasati in Bulgaria si sa angajati un avocat local.
chiar daca fratii dvs vitregi refuza orice contact cu dvs , veti putea face demersuri pt obtinerea unui duplicat al certificatului de deces al tatalui dvs.
poate ca erati minor la data decesului tatalui dvs, sunt multe necunoscute in aceasta speta, de aceea va recomand sa va angajati un avocat local , daca considerati ca merita ..