Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA radiata din registrul comertului
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA radiata din registrul comertului

O persoana fizica autorizata careia i s-a atribut un CUI si un F (nr. de ordine in registrul comertului) si care ulterior a fost radiata din registrul comertului se incadreaza in prevederile art. 176 alin (6) din OG 92/2003 privind Codul de procedura fiscala?
Din acel articol:
(6) Creanţele fiscale datorate de debitori, persoane juridice, radiaţi din registrele în care au fost înregistraţi potrivit legii, se scad din evidenţa analitică pe plătitor după radiere, indiferent dacă s-a atras sau nu răspunderea altor persoane pentru plata obligaţiilor fiscale, în condiţiile legii.
Numai ca pfa-ul nu e persoana juridica in intelesul acelui alineat.