Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul completare 15% / salariul bonus cf Art. 51 si ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul completare 15% / salariul bonus cf Art. 51 si Art. 66 din CCMUNN 2007-2010

Buna ziua,

Lucrez la o firma de 10 ani si momentan ma aflu in concediu prenatal de la 1 mai 2009. O data cu depunerea concediului prenatal am depus si cererea pt acordarea diferentei de 15% cf Art. 66 din CCMUNN, prin care am inteles ca voi primi timp de minim 6 saptamani salariul brut intreg.

Art. 66. - (1) in cazul in care salariata se afla in concediu de maternitate, unitatea va compensa, pe o anumita perioada, diferenta dintre salariul de baza individual avut si indemnizatia legala la care are dreptul.
(2) Perioada pe durata careia se acorda compensarea va fi stabilita prin contractele colective de munca la nivel de unitate, dar nu mai putin de 6 saptamani.
(3) Diferentele de salarii vor fi acordate din fondul de salarii.

Initial, angajatorul a respins aceasta cerere argumentand ca lui nu i se aplica Contractul Colectiv de Munca Unic la Nivel National (2007-2010) ca societatea are mai putin de 10 angajati. Dupa ce i-am trimis legile care il obliga sa imi acorde acest drept, angajatorul mi-a facut "imensa favoare" sa imi acorde cei 15% timp de 6 saptamani.

Problema este alta, din cei 85% a oprit cei 10,5% CAS dar si somaj, iar din cei 15% mi-a oprit toate darile la stat. In concluzie, salariul brut care trebuia sa il primesc s-a micsorat. Este corect asa?

Urmeaza sa fac cererea pentru salariul mediu pe unitate cf. art. 51) care sigur nu-l va calcula ca si salariul mediu considerand media salariilor brute din unitate si sigur va nascoci un calcul din care sa imi dea cat mai putin posibil. Cum se calculeaza acest salariu? Din carte stiu eu, acest salariu bonus nici nu se impoziteaza.

-Art. 51. - in afara de ajutoarele prevazute de lege, la care au dreptul, salariatii vor beneficia si de urmatoarele ajutoare:
a) in cazul decesului salariatului, un ajutor acordat familiei, de cel putin doua salarii medii lunare pe unitate;
b) daca decesul a survenit din cauza unui accident de munca, a unui accident in legatura cu munca sau a unei boli profesionale, cuantumul ajutorului acordat familiei va fi de cel putin 3 salarii medii pe unitate;
c) un salariu mediu pe unitate, platit de aceasta mamei, pentru nasterea fiecarui copil; daca mama nu este salariata, sotul acesteia beneficiaza de plata unui salariu mediu pe unitate;
d) un salariu mediu pe unitate platit de unitate la decesul sotului sau sotiei ori la decesul unei rude de gradul I aflate in intretinerea salariatului.

Va multumesc pentru timpul acordat.
brotacel1, utilizator
Vizavi de calculul acelei compensatii de 15%: si la noi in firma a fost un caz asemanator si s-a calculat la fel (s-au oprit contrib pentru somaj, pensie, sanatate).In schimb din cei 85% s-au oprit doar cei 10,5% dar calculati la salariul minim brut garantat pe tara (adica 600 RON).
Am si eu o problema cu 15% :
brut-ul meu este mai mare decat salariul de baza(pt ca am ore suplimentare si prime) iar in art 66 scrie ca se acorda diferenta pana la salariul de baza(diferenta care in cazul meu nu exista sau nu e una pozitiva). Voua v-a dat diferenta pana la salariul de baza s-au v-au platit medicalul 100%?
1. compensatia de "15%" se calculeaza ca diferenta dintre salariul de baza si indemnizatia primita pt CM cu cod 08
2. pt aceasta compensatie se retin toate contributiile atat ale angajatului cat si ale ale angajatorului

Brotacel1:angajatorul a procedat corect
moni_dumitrache: nu aveti dreptul la aceasta compensatie daca indemnizatia pt CM est mai mare decat salariul de baza
buna ziua!

Ce ziceti de aceste raspunsuri pentru cererea de compensare cf. art 66 din CCMUNN si respectiv scrisoare prin care le justificam obligativitatea acordarii drepturilor din CCMUNN? Mentionez ca in CCM la nivel de unitate nu se regaseste vreo prevedere referitoare la compensarea mentionata in CCMUNN.

Rezolutia consilierului juridic de pe cererea de acordare a dreptului mentionat:
“ In conformitate cu art. 96 (1) lit. b din CCM/2009 salariata beneficiaza pe langa alte drepturi si de un salariu de baza platit la nasterea copilului.
Compensarea la care se refera cererea este prevazuta in CCMUNN 2007-2010 la art. 66 si se aplica in unitatile in care CCM nu prevede niciun ajutor sau compensare pentru aceste situatii. In caz contrar se vor aplica prevederile CCM la nivel de societate.”

Raspunsul societatii la scrisoarea prin care le prezentam prevederile legale ce sustin acordarea acestui drept:
“Referitor la cererile dv. inregistrate sub nr. 336/C/10.08.2009 si nr. 1444/A/09.10.2009, va facem cunoscut ca, potrivit legii, noi aplicam prevederile contractului colectiv de munca la nivel de unitate incheiat cu reprezentantii salariatilor – SLI Solidaritatea.
Drepturile salariale din contractul colectiv de munca la nivel de unitate au fost negociate cu reprezentantii salariatilor la pachet, pe baza drepturilor prevazute de legi si de contractele colective de nivel superior pe care si dv. le invederati, asigurand pe total realizarea prevederilor legale.
Contractul colectiv de munca al SC xxxx a fost reverificat anul acesta privind respectarea prevederilor legale si inregistrat la DMPS sub nr. Xxxx, devenind legea partilor, fiind singurul opozabil societatii noastre si aplicabil pentru toti salariatii.
In conformitate cu art. 96 (1) din contractul colectiv de munca la nivel de unitate, pentru nasterea copilului, pe langa ajutoarele prevazute de lege la care aveti dreptul, societatea v-a acordat un ajutor net echivalent cu un salariu de baza, respectiv xxx lei, fata de ajutorul prevazut de CCM national la nivelul salariului mediu net pe unitate, respectiv xxx lei in luna august a.c., ceea ce a condus la incasarea suplimentara de catre dv. a sumei de xxx lei, superioara diferentei pe care o solicitati pentru concediul de maternitate, care s-ar situa la cca. Xxx lei. Deci, pe total, legat de nasterea fiului dv. ati primit drepturi din CCM unitate superioare drepturilor din CCM national cu xxx lei.
In continuare va garantam asigurarea protectiei prevazute de lege si de contractul colectiv de munca la nivel de unitate privind derularea raporturilor de munca si acordarea drepturilor aferente.”

Nu sunt sigura care ar trebui sa fie urmatorul pas pe care sa il fac: o noua srisoare catre societate, o sesizare la ITM sau direct actionarea in justitie? Si care ar fi argumentele pentru a sustine compensarea dintre valorile brute ale salariului si indemnizatie de maternitate, si nu cele nete. Ma refer la un alt argument decat cel evident ca insasi societatea intelege prin salariu de baza salariul brut al angajatului (cf. art 96 (1) lit. b din CCM la nivel de societate citat chiar de angajator).

Va multumesc pentru raspuns.