Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Inscriere in cartea funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Inscriere in cartea funciara

Am construit cu autorizatie o casa S+P+M dar in proiect avizat era doar (P+M) ,la intabularea constructiei a fost intabulat conform proiectului (P+M) ,cum pot inscrie in cartea funciara si subsolul(S) comparand cu inscrierea in cartea funciara de case de locuit care nu au autorizatie de constructie si p.v. de receptie ?
Daca ati construit casa inainte de 2001 se face o documentatie cadastrala de actualizare cu declaratie notariala ca ati construit subsolul fara autorizatie! daca e dupa 2001 tb sa scoateti o noua autorizatie, dar e posibil sa se lase cu amenda!
Solicitați o AC de extindere pt. subsol, iar înscrierea în CF se va face cu această nouă autorizație. și a proiectului nou care îl veți face