Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Registrul pentru bani personali ai angajatilor
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Registrul pentru bani personali ai angajatilor

Actualizarea OG 28/1999 in legatura cu casele de marcat intrata in vigoare la 1 ian 2015 implica si revenirea la registrul pentru bani personali ai vanzatorilor din magazin? Controale ANAF din ultimele zile cer asa ceva. Stiam ca s-a abrogat partea asta prin Legea 264/2008. Va rog sa ma ajutati cu o norma legala in vigoare cu privire la acest registru
Ultima modificarea OUG 28/1999 este adusa de oug 91/2014
[ link extern ]

Art 4, alin 12, litera h):
(12) Utilizatorii aparatelor de marcat electronice fiscale sunt obligaţi:
   h) să întocmească documente justificative pentru toate sumele introduse/extrase în/din sertarul casei de marcat, altele decât cele provenite din încasarea cu numerar a contravalorii bunurilor livrate cu amănuntul şi a serviciilor efectuate către populație sau cele utilizate pentru a acorda rest clientului.

forma actualizata a OUG 28/1999:
[ link extern ]
Dar in legatura cu banii personali ai angajatilor - completam din nou registrul special pentru bani personali la intrarea in magazin sau nu? adica nu cei din sertarul casei de marcat ci din buzunarul vanzatorului?
liah, utilizator