Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ciubucul si antifrauda
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ciubucul si antifrauda

Buna seara! Ma poate lamuri si pe mine cineva referitor la ciubucul primit de catre ospatari? care este legea prin care se interzice primirea ciubucului?
alinai36, utilizator
Nu exista asemenea lege.
Daca nu exista lege prin care se interzice sau pedepseste primirea de ciubuc de catre ospatari , vanzatori, de ce inspectorii anaf aplica contraventii pentru acesti bani, respectiv ciubuc? In baza la ce o fac?
In baza faptului ca prestati un serviciu fara a taia bon fiscal. La aceste venituri d-voastra nu platiti impozit; se numeste evaziune fiscala si daca totusi sunteti de parere ca legea va protejeaza, ei va vor demonstra ca pot inainta cazul mai departe la Parchet, insotit de plangere penala. :)
Deci, cum este legal din punct de vedere anaf? Clientii nu trebuie sa dea bacsis sau ospatarii nu au voie sa primeasca?
Daca primiti de la clienti bacsis, il depuneti impreuna cu suma incasata conform notei de plata, la casierie. Suma de bani care se aduna la sfarsitul lunii, dupa ce va fi impozitata conform regulilor bonusurilor acordate pe statul de salarii, va reveni angajatului in cauza.
Clientul poate da oricand un bacsis, iar ospatarul il poate lua (in calitate de angajat al unei unitati de alimentatie publica), doar ca sa il depuna la casieria societatii.

Consiliul National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania a transmis recent la Ministerul de Finante propunerea privind legalizarea bacsisului, prin introducerea acestuia pe nota de plata si impozitarea cu 16%.