Forum Discuţii diverse Discuţia la modă lmpozitarea bacsisului, declararea banilor proprii si ...
Discuție deschisă în Discuţia la modă

lmpozitarea bacsisului, declararea banilor proprii si dreptul de a perchezitiona pentru verificare

WOW. Tocmai am citit despre aberatia cu impozitarea bacsisului. Pot sa trec peste faptul ca las bacsis unui chelner si 16 la suta ajunge la stat, pot sa trec peste faptul ca angajatorul are dreptul sa pastreze el bacsisul (ce bacsis mai e ala?), dar ce mi se pare efectiv abominabil este chestia cu declaratul veniturilor proprii la inceputul zilei.
adica practic in cazul unui control cineva vine si-i cauta ospataritei prin geanta, sa nu aiba in vreun buzunar ascuns 30 de lei??
Oare se fac si perchezitii corporale??

Asta nu incalca nici un drept?
Mi s-au strepezit dintii
Valias, utilizator
... hm... oare lucrati in domeniu???? ... "trec peste faptul ca" multi dintre ospatari si-au cumparat case numai din bacsisuri...
:))) nu, nu lucrez in domeniu, si printre ospatarii cunoscuti de mine nu e vreunul care sa aiba macar un venit decent.

si oricum nu vad relevanta raspunsului dumneavoastra (foarte profesionist, la mai mare! )
eu am intrebat daca nu sunt incalcate niste drepturi verificand / perchezitionand niste oameni ne-retinuti de politie.
Articolul 23 din Constitutie prevede in ce situatii se poate perchezitiona o persoana .
Si legea prevede ceva referitor la persoanele care lucreaza cu bani .
mottofreee, utilizator
Valias a scris:

WOW. Tocmai am citit despre aberatia cu impozitarea bacsisului. Pot sa trec peste faptul ca las bacsis unui chelner si 16 la suta ajunge la stat, pot sa trec peste faptul ca angajatorul are dreptul sa pastreze el bacsisul (ce bacsis mai e ala?), dar ce mi se pare efectiv abominabil este chestia cu declaratul veniturilor proprii la inceputul zilei.
adica practic in cazul unui control cineva vine si-i cauta ospataritei prin geanta, sa nu aiba in vreun buzunar ascuns 30 de lei??
Oare se fac si perchezitii corporale??

Asta nu incalca nici un drept?
Mi s-au strepezit dintii

In opinia ta, exista venituri care nu trebuie impozitate? Deci tu pui in discutie insasi ideea de impozitare. Da, este "imorala" ideea ca unui chibzuit, care-si face casa, i se cere impozit pe proprietate iar unui betiv, care bea tot, nu, ba mai si cheltuim cu el sa-i "sudam" capul spart. Dar altfel statul nu ar functiona.

Si da, nu poti fi perchezitionat, fara incuviintarea ta, decat cu mandat. Deci nu te face chelner, si o sa-ti salvezi dantura. Fiindca daca te faci, o sa semnezi, la angajare, un document aditional cum ca... No pain no gain! Ce ar fi daca o femeie, dupa ce merge la ginecolog, s-ar plange ca a pus-o sa se dezbrace? Daca este "rusinoasa", nu se duce. Deci renuntam la niste drepturi fiindca ne avantajeaza. SIgur, in anumite limite, fiindca nu o sa poti sa te vinzi singur ca sclav cuiva, sa incasezi niste bani.

Unui chelner daca-i lasi bacsis mai putin de 10% nici nu ti-l ia. Deci 10% din cifra de afaceri a proprietarului, intra in buzunarul lui. Stii cat este rata de profit al Wallmart, cel mai mare retailer din lume? 2-3%.

In State, si nu numai, chelnerul isi declara la IRS un anuit bacsis lunar, si plateste impozit. Nu-l obliga nimenea s-o faca. Daca n-o face, intr-o zi, un tip foarte simpatic, ii lasa un bacsis gras, dupa care scoate legitimatia. Si la ei, nu se glumeste, pentru asta Al. Capone a murit in inchisoare.
Nu va agitati degeaba, solutia au gasit-o deja ospatarii: declara mai putin decat au in buzunare la inceputul zilei si daca vine controlul ies cu minus la buzunar... Orice ospatar stie cam cat ia bacsis in fiecare zi a saptamanii, asa ca isi va "aranja" caietul de casa din buzunar sa nu iasa pe plus...
Problema mare e alta: daca patronul ia bacsisurile si le imparte cum crede el, sau nu le imparte deloc, ce competitie mai exista intre ospatari de a fi mai serviabili cu onor clientii, daca stiu ca iau fiecare aceeasi suma la imparteala bacsisurilor sau nimic in plus daca patronul retine toate bacsisurile? Orice competitie intre ei dispare. Si cine pierde cu adevarat? Clientii si poate chiar restaurantul - se duce vestea ce "bune" servicii are!
andrei2005, utilizator