avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Nulitatea contractului de achizitie publica
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Nulitatea contractului de achizitie publica

Buna ziua. Am o intrebare legata de posibila nulitate a unui contract de achizitie publica. Se cunosc urmatoarele date:
15.01.2015 este data la care s-au transmis rezultatul aplicarii procedurii.
21.01.2015 este data la care s-a semnat contractul de achizitie publica.
Procedura este – cerere de oferta.
Din datele prezentate mai sus, este sau nu este nul contractul de achizitie publica.

Multumesc frumos si stept pareri si comentari.
#-o:(
Cel mai recent răspuns: mada_dum , utilizator 11:43, 7 Aprilie 2015
Conform OUG 34/2006 - "Art. 205. - (1) Contractele care intră în sfera de aplicare a prezentei ordonanţe de urgenţă pot fi încheiate numai după împlinirea termenelor de aşteptare de:
a) ...
b) 6 zile de la data transmiterii comunicării privind rezultatul aplicării procedurii," ...Cerere de oferte.
Se vor lua in considerare si prevederile aceluiasi articol:
"(3) Respectarea termenelor prevăzute la alin. (1) este facultativă în următoarele cazuri:
a) atunci când prezenta ordonanţă de urgenţă nu prevede obligativitatea publicării unui anunţ sau a unei invitaţii de participare;
b) atunci când contractul/acordul-cadru respectiv urmează să fie încheiat cu un operator economic care a fost singurul ofertant la respectiva procedură de atribuire şi nu există alţi operatori economici implicaţi în procedura de atribuire;
c) atunci când este atribuit un contract subsecvent unui acord-cadru sau ca urmare a utilizării unui sistem dinamic de achiziţie."

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contestatie poparaluca poparaluca Buna ziua, Suntem o autoritate contractanta. In cadrul unei licitatii, dupa finalizarea procedurii, un operator economic a contestat rezultatul acesteia. CNSC ... (vezi toată discuția)
Semnare contract mihnea2 mihnea2 Buna ziua. Am castigat o licitatie, am semnat (noi) contractul, si de o luna sta la ei - trebuia semnat de cinci persoane. La fiecare 2-3 zile ni se zice ca ... (vezi toată discuția)
Termen declarare castigator madairina madairina As dori sa stiu care este termenul legal in care autoritatea contractanta trebuie sa anunte castigatorul la o cerere de oferta si ce se intampla daca aceasta ... (vezi toată discuția)