Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Stornare marfa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Stornare marfa

buna ziua,

in cazul in care am receptionat marfa la pret cu amanuntul in luna februarie, iar in martie se emite factura de stornare pentru anumite produse.... cum se procedeaza cu inregistrarile? Se modifica raportul de gestiune din luna februarie?....

multumesc mult
La data cand ati emis factura de retur pentru anumite produse, nu de stornare pentru ca produsele le-ati primit in gestiune, atunci scadeti si din gestiune adica din registrul de gestiune zilnic.
nu am emis noi factura de retur. furnizorul a emis factura cu minus "-" pentru cateva produse....deci in cazul in care am receptionat in februarie si returul s-a facut in martie, raportul de gestiune pentru februarie nu ar trebui sa se modifice, inteleg bine? si atunci in luna martie vor trebui scoase din gestiune tot la pretul cu amanuntul, nu?

multumesc f mult
ioanaep, utilizator
La a doua factura de la furnizor faceti la fel nir si cu valoarea acestui nir va scadeti din registrul de gestiune zilnic.