Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociație locatari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociație locatari

Bună ziua! Locuiesc intr-un bloc în care se presupune ca exista o asociație a locatarilor și un administrator. Eu am dubii în privința aceasta, am făcut verificări iar asa numitul administrator nu configurează în lista celor autorizați/atestați în cadrul primăriei.Asta e doar una din probleme. Am posibile dovezi ca acesta, dacă este funcționar public asa cum se autodeclara, a comis infracțiunea de delapidare,fals în acte și a,, amenajat,, blocul cu persoane fizice care au lucrat fără contract(la negru), iar propietarilor a cerut o suma inexplicabilă. Nu dorește sa prezinte nici un document,contract sau alta dovada,ceea ce este contrar dreptului meu de proprietar conform art.10 din legea230/2010.
Nu știu ce demersuri sa fac mai departe. Ma poate îndruma cineva? Mulțumesc anticipat.
Solicitati lamuriri presedintelui cu privire la calificarea administratorului si a cheltuielilor facute cu amenjarea blocului. Puteti sesiza si serviciul relatii cu asociatiile de proprietari din cadrul primariei.
Sunteti asociatie de locatari sau de proprietari ? Se tin adunari generale (puteti pune in discutie un audit/ expertiza situatiei financiare a asociatiei) ? Ati solicitat lamuriri scrise presedintelui ? Ati sesizat departamentul pentru asociatiile de proprietari ?
PrisecaruOana a scris:

Bună ziua! Locuiesc intr-un bloc în care se presupune ca exista o asociație a locatarilor și un administrator.
.

1-Este greu de raspuns la presupuneri
In acel imobil nu exista liste de intretinere?
Legal,daca lunar se intocmesc liste de intretinere,acestea ar trebui sa contina date din care sa rezulte daca exista sau nu persoana juridica
2-
iar asa numitul administrator nu configurează în lista celor autorizați/atestați în cadrul primăriei.

Care este problema cu "configuratul" administratorului ?
Administratorii neatestati care continua sa administreze imobile si dupa data de 31 martie 2004 pot fi acuzati de savarsirea de fapte prevazute si pedepsite de legea penala
"Exercitarea fara drept a unei profesii sau a oricarei activitati pentru care legea cere autorizatie ori exercitarea acestora in alte conditii decat cele legale, daca legea speciala prevede ca savarsirea unor astfel de fapte se sanctioneaza potrivit legii penale, se pedepseste cu inchisoare de la o luna la un an sau cu zile-amenda".

Ati precizat ca administratorul
nu configureaza in lista celor autorizati/atestati in cadrul primariei

Corect !
Ati omis aspectul esntial ca atestatul profesional in baza caruia se poate exercita responsabilitatea de administrator de imobile este un document national,respectiv chiar daca titularul a obtinut atestatul in orasul X,acesta poate sa exercite functia si responsabilitatea de administrator imobile pe intreg teritoriul national-fara sa "configureze" in lista celor autorizati /atestati in cadrul primariei unde presteaza activitate
3-
Nu dorește sa prezinte nici un document,contract sau alta dovada,ceea ce este contrar dreptului meu de proprietar conform art.10 din legea230/2010.
Sa clarificam ,initial ati precizat
se presupune ca exista o asociație a locatarilor
ulterior reveniti si precizati legea 230/2010
LEGE Nr. 230 din 30 noiembrie 2010 pentru modificarea si completarea Legii nr. 678/2001 privind prevenirea si combaterea traficului de persoane
ACT EMIS DE: PARLAMENTUL ROMANIEI
ACT PUBLICAT IN: MONITORUL OFICIAL NR. 812 din 6 decembrie 2010
Articolul 10 se modifică şi va avea următorul cuprins:

„Art. 10. - Inspectoratul General al Poliţiei Române, cu sprijinul altor instituţii şi organizaţii cu atribuţii în domeniu, efectuează studii periodice în scopul identificării cauzelor care determină şi a condiţiilor ce favorizează traficul de persoane.",

Posibil ca dvs sa va referiti la L nr 230/2007 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Deci presupunerea dvs initiala ca exista o asociație a locatarilor,este daramata de temeiul juridic ulterior invocat ,respectiv art.10 din legea230/2010.-care priveste prevenirea si combaterea traficului de persoane
4-Referitor la
Nu dorește sa prezinte nici un document,contract sau alta dovada
,
este corect,temeinica si legala atitudinea administratorului de imobil
Omiteti aspectul esential ca administratorul de imobil este angajat al asociatiei de locatari/
proprietari,cu limite de competenta legal prevazute ,de executie hotarari/decizii ale adunarii generale,ale ptresedintelui si ale comitetului executiv
Este adevarat ca art 10 din L nr 230/2007 precizeaza

Proprietarii au dreptul sa cunoasca toate aspectele ce tin de activitatea asociatiei si au acces, la cerere, la orice document al acesteia.

Dar ,omiteti aspectul ca asociatia de proprietari are un reprezentant legal in persoana presedintelui de asociatie,care in temeiul disp L nr 230/2007
Art. 31
(1) Presedintele asociatiei de proprietari reprezinta asociatia in derularea contractelor si isi asuma obligatii in numele acesteia. El reprezinta asociatia de proprietari in relatiile cu tertii, inclusiv in actiunile initiate de asociatie impotriva unui proprietar care nu si-a indeplinit obligatiile fata de asociatie sau in procesele initiate de un proprietar care contesta o hotarare a adunarii generale a proprietarilor.

Daca doriti clarificarea aspectelor care va suscita interesul,dvs trebuie sa va adresati direct presedintelui de asociatie,care detine obligatia sa va prezinte la cerere orice document al asociatiei de proprietari
Initial,discutati cu presedintele de asociatie ca sa clarificati dubiile dvs,inclusiv asupra existentei atestatului profesional al adminstratorului,asupra legalitatii lucrarilor executate in imobil
Daca in urma discutiei cu presedintele de asociatie ,ramaneti pe pozitia ca administratorul de imobil "a comis infracțiunea de delapidare,fals în acte ",aveti dreptul sa formulati plangeri la autoritatile in drept sa cerceteze
5-Din nou este contradictorie pozitia dvs,initial afirmati "se presupune ca exista o asociație a locatarilor și un administrator." ,deci nu este sigur daca exista administrator
Ulterior reveniti cu precizarea
Am posibile dovezi ca acesta, dacă este funcționar public asa cum se autodeclara, a comis infracțiunea de delapidare,fals în acte și a,, amenajat,, blocul cu persoane fizice care au lucrat fără contract(la negru),
,deci administratorul de imobil exista
Administratorul de imobil este functionar public in baza deciziei RIL a ICCJ si in cazuri motivate poate fi cercetat sub aspectul savarsirii infractiunii de delapidare
Administratorul este angajat de comitetul executiv reprezentat de presedintele asociatiei. Acestia verifica, la angajare, daca cel ce urmeaza a fi angajat are atestat sau nu.
Administratorul nu poate deconta nici o cheltuiala fara aprobarea presedintelui asociatiei.
Aveti cel putin aceste doua aspecte pe care le puteti lamuri cu presedintele pe care l-ati ales.
1. Primarul spune ca nu se ocupa cu asa ceva.
2.,, Administratorul,, presupune ca în acest județ și-ar fi obținut atestatul
3. Da într-adevăr la 230/2007 m-am referit....era o greșeală de scris.
4.Nici președintele nu dorește sa prezinte nimic.
5.Presupuneam pentru ca nu eram sigura. ACUM sunt.

Și când vorbesc de președinte și administrator....ei singuri sau pus,, în funcție,, blocul este într-o comuna
Adriantot, moderator