Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Nerespectarea unei legi
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Nerespectarea unei legi

Sunt prof.titular la o școală de stat și fac naveta la aceasta institutie.Cu toate ca exista o lege pentru decontarea navetei pentru cadrele didactice comform ORDONANŢEI DE URGENŢĂ nr. 83 din 12 decembrie 2014 privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice în anul 2015, precum şi alte măsuri în domeniul cheltuielilor publice, şi anume ART. 37 alin. (2) “Autorităţile administraţiei publice locale au obligaţia cuprinderii în bugetul local a sumelor destinate decontării cheltuielilor pentru naveta la şi de la locul de muncă a cadrelor didactice şi personalului didactic auxiliar din învăţământul preuniversitar de stat, din unităţile de învăţământ special şi din centrele judeţene de resurse şi asistenţă educaţională, care nu dispun de locuinţă în localitatea unde au postul. Finanţarea acestor cheltuieli se va face din veniturile proprii ale bugetelor locale şi din sume defalcate din taxa pe valoarea adăugată pentru echilibrarea bugetelor locale ”.
primarul refuza categoric sa aplice aceasta lege!!!!!!!!
Ce ar trebui sa fac în acest caz! Mulțumesc anticipat,Prof.Ioan Stana
In acest caz, promovati o actiune in instanta impotriva celor care se opun sa puna in aplicare legea.