Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Taxe contract prestari servicii persoana fizica ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Taxe contract prestari servicii persoana fizica independenta

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.
Sunt angajat la o firma care imi plateste toate taxele pentru salarii. (Nu stiu daca e exprimarea corecta, dar din salariul se opresc impozit, cas, cass, somaj).
Eu vreau s ainchei cu o firma privata un contract prestari servicii. Venitul lunar rezultat este de 2000RON. Firma respectiva nu plateste nimic pentru mine. Eu sunt obligat sa declar la finante veniturile, sa platesc 16% impozit si mai platesc si CAS-ul?
Si inca o intrebare daca in contract este trecuta suma de 2000 ron, asta ce inseamna ca platesc impozit16% din 2000 Ron sau ca aceasta suma contine impozitul? va rog daca se poate sa ma lamuriti.
sagetutza a scris:

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.
Sunt angajat la o firma care imi plateste toate taxele pentru salarii. (Nu stiu daca e exprimarea corecta, dar din salariul se opresc impozit, cas, cass, somaj).
Eu vreau s ainchei cu o firma privata un contract prestari servicii. Venitul lunar rezultat este de 2000RON. Firma respectiva nu plateste nimic pentru mine. Eu sunt obligat sa declar la finante veniturile, sa platesc 16% impozit si mai platesc si CAS-ul?
Si inca o intrebare daca in contract este trecuta suma de 2000 ron, asta ce inseamna ca platesc impozit16% din 2000 Ron sau ca aceasta suma contine impozitul? va rog daca se poate sa ma lamuriti.

In contract trebuie prevazut valoarea serviciului prestat cat si cota ce impozit ce se calculeaza, retine, vireaza si declara de catre societate.
Daca:
1. impozitul prevazut in contract este de 10 % dvs aveti obligatiea declararii la fisc a venitului si sa platiti diferenta pana la 16 %

2. impozitul prevazut in contract este de 16 % dvs nu mai aveti obligatii declarative si de plata catre fisc

In ambele cazuri aveti obligatia de a declara valoarea contractului la casa de sanatate si de a plati contributia de sanatate.

Succes!
Multumesc!
sagetutza a scris:

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.
Sunt angajat la o firma care imi plateste toate taxele pentru salarii. (Nu stiu daca e exprimarea corecta, dar din salariul se opresc impozit, cas, cass, somaj).
Eu vreau s ainchei cu o firma privata un contract prestari servicii. Venitul lunar rezultat este de 2000RON. Firma respectiva nu plateste nimic pentru mine. Eu sunt obligat sa declar la finante veniturile, sa platesc 16% impozit si mai platesc si CAS-ul?
Si inca o intrebare daca in contract este trecuta suma de 2000 ron, asta ce inseamna ca platesc impozit16% din 2000 Ron sau ca aceasta suma contine impozitul? va rog daca se poate sa ma lamuriti.

1. Am inteles ca sunteti PFA ?
2. De ce nu va platiti toate datoriile singura ?
3. Incheiati un contract de prestari servicii ca PFA !
4. Daca nu aveti un PFA, nu este tarziu sa mergeti la registrul comertului pentru a deschide un PFA, nu este greu !
Colegul "consilieru" v-a dat detalii despre ceea ce se numeste "conventie civila". Din cate stiu eu aceasta este acceptata numai in cazul in care serviciile prestate nu au un caracter de continuitate, caz in care este necesar un contract de munca. Firma trebuie sa plateasca cel putin 10% din impozitul de 16%, deci e mai bine sa optati sa il plateasca ei pe tot.

Colega "saamy" vorbeste de PFA (Persoana Fizica Autorizata), care este un fel de inregistrare a persoanelor fizice la Registrul Comertului si/sau Administratia Financiara. Pentru asta trebuie sa indepliniti anumite conditii de pregatire, diplome, autorizatii. Vi se va da un numar de inregistrare si va trebui sa tineti contabilitate in partida simpla (bazata pe completarea unor registre) si sa va platiti impozitul de 16% pe profit. Veti putea sa emiteti facturi si firmele cu care lucrati nu vor avea nici o problema cu impozitele dvs.
Imago Expert Consult SRL, Contabil
nu vreau sa par o necrescuta dar cine a explicat nu stiu ce gramatica foloseste dar eu cel putin nam inteles nimic,sau in ziua de azi internetu a stricat totul,totul e prescurtat ca nimeni nu mai intelege nimic.#-o