Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Procedura cadastru
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Procedura cadastru

buna ziua
cadastrul unei supratete de teren ,nedelimitata fizic ,in intravilan ,se face in prezenta vecinilor ,intocmindu-se procesul verbal de vecinatate?
Pentru terenuri cu sau fara constructii aveti nevoie de: cerere-tip,la care se anexeaza
-plan de amplasament si delimitare a bunului imobil, la scara 1:500, 1:1.000 sau 1:2.000, intocmit conform normelor tehnice pentru introducerea cadastrului general;
-plan de incadrare in zona la scara 1:2.000, 1:10.000 sau 1:2.5000 (in fisa bunului imobil); -fisa bunului imobil;
-copie de pe actul de proprietate al imobilului;
-copie de pe actul de identitate al proprietarului;
-memoriu tehnic;
-inventar de coordonate; descrierile topografice ale punctelor vechi si noi;
-calculul analitic al suprafetelor;
-declaratie pe propria raspundere privind identificarea si individualizarea limitelor bunului imobil masurat.

multumesc frumos!
cred ca este greseala mea ,nu m-am exprimat corect,problema mea era aceea ca eu nu am fost chemat sa asist la intocmirea cadastrului ,atunci cand vecinul in inceput formalitatile pentru instrainarea terenului al carui proprietar era,teren care nu era delimitat fizic fata de terenul meu,si aia nu stiu ,se intocmeste sau nu pv de vecinatate in aceasta situatie!
Obligatoriu se intocmeste si PV de vecinatate
multumesc frumos de raspuns!
Dacă vecinul dorește să-și înstrăineze proprietatea nu are nevoie de acordul d-voastră de vecinătate.
Pentru înstrăinare are nevoie de extras de CF de informare și documentația cadastrală există la dosarul de CF. . Nu știu dacă are sau ba, intabularea, dar va fi nevoie să existe la încheierea contractului.
Nu este necesar pv. vecinătate.
Acela este necesar doar la modificarea suprafeței imobilului -Ordin 634/2006 actualizat 2014.