Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie casa - Ce documente trebuie sa primesc de la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie casa - Ce documente trebuie sa primesc de la dezvoltator in urma achizitiei?

Buna ziua,
Am achizitionat o casa nou construita in comuna Chiajna, direct de la dezvoltator.
In acest moment eu detin doar actul de vanzare cumparare. Ce alte documente ar trebui sa le cer dezvoltatorilor? Ce documente au obligatia sa-mi furnizeze? Mentionez ca am facut credit ipotecar pentru o parte din costul total al casei.
Multumesc anticipat!
catalinsimion, utilizator
Buna ziua,

dezvoltatorul are obligatia sa va predea urmatoarele documente:

1. Releveul spatiului - schita;
2. PV de constatare incheiat la terminarea lucrarilor;
3. Autorizatia de construire;
4. Extras de carte funciara;

Cu mentiunea ca toate acestea ar fi trebuit sa le prezentati si bancii de la care ati obtinut creditul!

Succes!
ELENA VASILE - Birou de Mediator, Mediator
Fiind persoane foarte amabile (sau cel putin asa par), dansii s-au ocupat de tot, eu neavand mai deloc timp liber. Avand in vedere ca banca mi-a acordat creditul iar dezvoltatorul si-a primit banii, presupun ca au primit toate documentele mai sus mentionate. Va multumesc mult pentru raspuns si va urez o zi cat mai frumoasa!