avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 222 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Achizitie casa - Ce documente trebuie sa primesc de la ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Achizitie casa - Ce documente trebuie sa primesc de la dezvoltator in urma achizitiei?

Buna ziua,
Am achizitionat o casa nou construita in comuna Chiajna, direct de la dezvoltator.
In acest moment eu detin doar actul de vanzare cumparare. Ce alte documente ar trebui sa le cer dezvoltatorilor? Ce documente au obligatia sa-mi furnizeze? Mentionez ca am facut credit ipotecar pentru o parte din costul total al casei.
Multumesc anticipat!
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2015
catalinsimion, utilizator
Cel mai recent răspuns: catalinsimion , utilizator 14:18, 2 Aprilie 2015
Buna ziua,

dezvoltatorul are obligatia sa va predea urmatoarele documente:

1. Releveul spatiului - schita;
2. PV de constatare incheiat la terminarea lucrarilor;
3. Autorizatia de construire;
4. Extras de carte funciara;

Cu mentiunea ca toate acestea ar fi trebuit sa le prezentati si bancii de la care ati obtinut creditul!

Succes!
Ultima modificare: Joi, 2 Aprilie 2015
ELENA VASILE - Birou de Mediator, Mediator
Fiind persoane foarte amabile (sau cel putin asa par), dansii s-au ocupat de tot, eu neavand mai deloc timp liber. Avand in vedere ca banca mi-a acordat creditul iar dezvoltatorul si-a primit banii, presupun ca au primit toate documentele mai sus mentionate. Va multumesc mult pentru raspuns si va urez o zi cat mai frumoasa!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perete de rigips decorativ/masca care lipseste de pe releveul apartamentului xsandra xsandra Salut, vreau sa achizitionez un apartament printr-un credit ipotecar; in releveul apartamentului nu apare un perete de rigips construit intre bucatarie si ... (vezi toată discuția)
Antecontract vanzare cumparare locuinta in constructie stoianflorian stoianflorian Buna ziua Sunt interesat sa achizitionez un apt cu doua camere intr-un complex rezidential din Bucuresti care va fi gata \"la gri\" in octombrie 2018. ... (vezi toată discuția)
Modificari apartament fara autorizatii. pot fi trecute in releveu? gogeamitu gogeamitu Buna ziua. Am vizitat recent un apartament foarte frumos pe care am vrea sa-l cumparam prin credit ipotecar. Proprietarul are unele modificari facute in ... (vezi toată discuția)