avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... PENSIONARE
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

PENSIONARE

Sunt nascuta in anul 1960 .11.14 vreau sa ma pensionez anticipat partial am 31 ani vechime . In ce an ma pot pensiona?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 13:04, 3 Aprilie 2015
1. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1960 varsta standard de pensionare este de 61 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 31 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Puteti solicita pensie pentru limita de varsta, la 61 de ani si 11 luni, in octombrie 2022.

3. Puteti solicita pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 56 de ani si 11 luni, in octombrie 2017, daca atunci veti acea un stagiu de cotizare de 39 de ani si 11 luni.

4. Puteti solicita pensie anticipata partiala, la 56 de ani si 11 luni, in octombrie 2017, daca atunci veti avea un stagiu de cotizare de 31 de ani si 11 luni (va mai trebuie 11 luni).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ma pot pensiona anticipat? ddena ddena Buna ziua, as vrea sa stiu daca ma pot pensiona anticipat, si care sunt conditiile pe care trebuie sa le indeplinesc. multumesc frumos. (vezi toată discuția)
Pensie femei lypp lypp va rog,sunt nascuta la 15 oct 1960,cind pot iesi la pensie,anii de facultate sunt calculati ca vechime in munca sau nu,daca am 2 facultati se tina cont ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata 2012 sebisibiu sebisibiu Mama are 52 ani, o vechime de 30 ani si 6 luni. Cand poate iesi in pensie anticipata. (vezi toată discuția)