Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Infiintarea unei firme de plasare a fortei de munca
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Infiintarea unei firme de plasare a fortei de munca

Buna, intentionez sa deschid o firma de plasare a fortei de munca in strainatate si as dori sa stiu daca pentru acreditare e necesara angajarea personalului calificat in domeniul resurselor umane sau e de ajuns incheierea unui contract de prestari servicii , colaborare cu aceasta persoana.Va multumesc.
Buna seara,

raspunsul la aceasta intrebare il puteti afla doar de la autoritatea care emite acreditarea!
Pentru a desfasura aceasta activitate, agentii de ocupare a fortei de munca in strainatate trebuie sa indeplineasca urmatoarele conditii:
- sa dispuna de spatiu si dotarile necesare pentru buna desfasurare a activitatii;
- sa aiba incadrat in munca personal cu experienta in domeniu fortei de munca;
- au organizata o baza de date care sa cuprinda ofertele si solicitarile de locuri de munca in strainatate, informatii referitoare la conditiile de ocupare a acestora si l calificarile si aptitudinile solicitantilor aflati in evidenta lor;
- au incheiat cu persoane juridice, persoane fizice si organizatii patronale din strainatate contracte care contin oferte ferme de locuri de munca.