Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensionare definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensionare definitiva

eu am 41 de ani si sunt pensionat de boala.am o decizie revizuibila odata la 2 ani
intrebarea mea la ce varsta as putea primi o decizie nerevizuibila definitiva de pensionare?se poate primi inainte de a implini varsta de 65 de ani ?
eu am schizofrenie ,o boala incurabila
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.

Trebuie sa indeplineasca toate cele 3 conditii di art 79?sau e suficient cel din punctul A
Una din cele 3.