avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 443 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie pensionare definitiva
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie pensionare definitiva

eu am 41 de ani si sunt pensionat de boala.am o decizie revizuibila odata la 2 ani
intrebarea mea la ce varsta as putea primi o decizie nerevizuibila definitiva de pensionare?se poate primi inainte de a implini varsta de 65 de ani ?
eu am schizofrenie ,o boala incurabila
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 19:24, 22 Ianuarie 2022
Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 79
(1) Nu mai sunt supusi revizuirii medicale pensionarii de invaliditate care:
a) prezinta invaliditati care afecteaza ireversibil capacitatea de munca;
b) au implinit varstele standard de pensionare prevazute de prezenta lege;
c) au varsta mai mica cu pana la 5 ani fata de varsta standard de pensionare si au realizat stagiile complete de cotizare, conform prezentei legi.

(2) Constatarea situatiilor prevazute la alin. (1) lit. a) se face numai cu avizul Institutului National de Expertiza Medicala si Recuperarea Capacitatii de Munca sau al comisiilor centrale de expertiza medico-militara ale Ministerului Apararii Nationale, Ministerului Administratiei si Internelor si Serviciului Roman de Informatii, dupa caz.

Trebuie sa indeplineasca toate cele 3 conditii di art 79?sau e suficient cel din punctul A
Una din cele 3.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie nerevizuibila romeoiorgu romeoiorgu in ce situatie un pensionar cu gradul III de invaliditate revizuibil, poate fi trecut ca nerevizuibil? (vezi toată discuția)
Decizie medicala de incadrare in grad de invaliditate Bob67 Bob67 Buna ziua , Revin cu o intrebare in legatura cu pensia de invaliditate . Urmeaza sa-mi intocmesc dosarul pentru obtinerea pensiei de invaliditate ( ... (vezi toată discuția)
Pensionar de invaliditate gradul 3; nerevizuibil dani3445 dani3445 Buna,am si eu o intrebare ,va rog,sint pensionar pe caz de boala de 14 ani ,Am 40 de ani,Avind in vedere ca boala pe care o am e netratabila,nu pot sa ma ... (vezi toată discuția)