Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Intrerupere Indemnizatie Crestrea Copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Intrerupere Indemnizatie Crestrea Copilului

Sotia mea se afla in concediu de cresterea copilului si primeste indemnizatie. Acum i sa oferit un contract de munca in strainate pe perioada de 3 luni,cum trebuie sa procedeze ca sa nu piarda indemnizatia ,poate sa benificieze de stimulent de insertie? poate sa reataseze indemnizatia dupa ce se termina contractul,ce sugestii sfaturi imi dati?
Multumesc anticipat!
Poate solicita suspendarea platii indemnizatiei pentru CCC.

art. 12 din OUG nr.111/2010:
(1)Drepturile prevăzute de prezenta ordonanţă de urgenţă se acordă în situaţia în care solicitantul îndeplineşte cumulativ următoarele condiţii:

a) este cetăţean român, cetăţean străin sau apatrid;

b) are, conform legii, domiciliul sau reşedinţa pe teritoriul României;

c) locuieşte în România împreună cu copilul/copiii pentru care solicită drepturile şi se ocupă de creşterea şi îngrijirea acestuia/acestora.

In situaţia în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12 , dreptul la stimulentul de inserţie prevăzut la art. 7 se suspendă începând cu ziua următoare celei în care se constată aceasta situatie.

De asemenea, dreptul la indemnizaţiile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 şi art. 9 alin. (4) şi (5) se suspendă începând cu ziua următoare celei în care beneficiarul nu mai îndeplineşte condiţiile prevăzute la art. 12.