Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Dovada provizorie circulat in strainatate
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Dovada provizorie circulat in strainatate

Buna ziua,
Saptamana trecuta cineva mi-a sters aripa masinii in trafic, nu s-a oprit atunci, eu nu am declarat la politie accidentul, dar a facut-o vinovatul. Am fost la politie, mie mi s-a luat carnetul pt ca nu am declarat accidentul, si am acum dovada provizorie. Problema este ca eu trebuie sa plec in Turcia, si nu stiu daca pot circula cu aceasta dovada provizorie in strainatate - in speta o tara non UE.
Citisem undeva ca se poate da o declaratie pe propria raspundere la notar, si politia imi elibereaza carnetul cu 24 de ore inainte de plecarea din tara, se poate proceda asa?
Va rog sa ma ajutati cu indrumari cum pot proceda pentru a putea conduce in Turcia, ca pana miercuri trebuie sa rezolv aceasta problema.
Multumesc.
Roxie, utilizator
Permisul poate fi restituit numai daca nu e romanesc (cu o declaratie notariala se merge la seful politiei rutiere). Cu dovada nu se poate circula in afara Romaniei.