Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Deductibilitate cheltuieli cu tichete de masa/cadou
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Deductibilitate cheltuieli cu tichete de masa/cadou

Va rog sa-mi specificati daca tichetele de masa sau cele cadou sunt deductibile ptr. angajator si ce costuri implica atat ptr firma cat si ptr angajat.
Multumesc
1. Pentru tichetele de masa acordate se retine la sursa doar impozit pe venit. Nu se retin contributii sociale individuale si nici cele ale angajatorului.

2. Valoarea nominala a tichetelor de masa acordate angajatilor se include in venitul brut lunar din salarii si se impoziteaza conform art. 57 din Codul fiscal.

3. Potrivit art. 21 alin. (3) lit. e) din Codul fiscal, cheltuielile reprezentand tichetele de masa acordate de angajatori, potrivit legii sunt cheltuieli cu deductibilitate limitata la determinarea profitului impozabil.