Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Granituire si revendicare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Granituire si revendicare

Buna ziua . As dori parere avizata in ceea ce priveste situatia mea.
Am un teren compus din curti cladiri si gradina pe care am dobandit titlul te proprietatea in suprafata de 50 ari. Pe timpul colectivizarii am avut lot ajutator intrucat mi s-a luat o parte din gradina si i s-a dat vecinului care nu era membru cooperator. Am contesta in 1989 si am pierdut procesul .
In hotararea judecatoreasca din 1989 mi s-a incalcat dreptul la proprietatea si mi s-a luat 5 ari din parcela 183/2 parcela care se invecineaza cu paratul. Astfel cei 5 ari i-au fost atribuiti de instanta in 1989 paratului.
In 1991 am dobandit titlul de proprietate pe intreaga suprafata de 50 ari conform celor doua parcele 183/2 si 183/1 de la cadastru unde tabular este strabunicul .
Am redeschis proces de revendicare si granituire in 2012 insa mi-a respins ca nefondat intrucat espertul a gresit pozitionarea terenului in litigiu si instanta a tras concluzia ca eu revendic teren din parcela 183/3 a paratului.
Intrucat mi s-a refuzat contraexperiza sau alt expert,am intabulat terenul aferent parcelei 183/1 si 183/2 aferent titlului de proprietate si aferent hartii cadastrale de la OCPI.
acuma se poate vedea ca instanta de fond a considerat gresit ca revendic teren din proprietatea paratului si ca pozitionarea terenului aflat in litigiu a fost gresita.
Ce pot face ca sa intru in posesia terenui de 5 ari intabulati care fac parte din 183/2 (proprietatea mea ) si nu din 183/3 (a paratului) cum a comcluzionat instanta.(mentionez ca expertul nu a dorit sa dea dimensiunile cadastrale ale parcelelor conform hartilor cadastrale tocmai pentru a nu scoate in evidenta acest lucru).
In concluzie mi-am intabulat proprietatea conform titlului de proprietate si a actelor de la cadastru insa 5 ari sunt in posesia vecinului care le detine prin hotarare judecatoreasca data in 1989 cand nu s-a tinut cont de proprietatea privata
Mentionez ca vecinul nu are titlu de proprietate si nici un act de proprietate ci doar sentinta civila din 1989, care a contat si in 2012
Nu mai aveți dreptul să solicitați o altă grănițuire deoarece aceasta a fost stabilită cu autoritate de lucru judecat.
Cu privire la revendicare, în acțiune va trebui să precizați în mod cert care este suprafața revendicată și mai ales amplasamentul corect, cert, având și documentația cadastrală -cu punctele de ridicare topografică.
Cred că ar trebui să vă vadă un avocat actele și mai ales Deciziile pronunțate , având în vedere autoritatea de lucru judecat.