Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Înființare poprire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Înființare poprire

În 2012 s-a întocmit un PV de contravenție în baza OG.15/2002, neachitare taxa de drum. Nu dezvolt motivația, faptul este că nu am fost înformat, înștiințarea făcându-se la altă adresă. În 2015 am primit somația pentru executare. An înaintat plângere contravențională și împotriva executării. Am informat ANAF despre deschiderea dosarului. Apărând Decizia 6/2015 a ICCJ prin care se întărește faptul că PV de contravenție, dacă nu poartă semnătura agentului constatator, este considerat nul, fapt ce este și în cazul meu, Instanța de judecată disjunge capătul de cerere cu obiect plângerea contravențională de cererea cu obiect contestație la executare formând un nou dosar, suspendând judecarea celui de al doilea dosar până la soluționarea plângerii contravenționale. Sunt în această situație, moment în care primesc de la ANAF - Adresă de înștiințare privind înființarea popririi- la Casa Județeană de Pensii, în baza art.149 din OG.92/2003.
Este corectă această procedură având în vedere că sunt dosare pe rol, care ar fi următorii pași? Se invocă, oare, că nu am solicitat suspendarea executării conform Legii 554/2004?
Vă mulțumesc.
Va trebui sa formulati o noua contestatie la executare impotriva popririi.

Asa este, trebuia sa solicitati si suspendarea executarii silite.
Mulțumesc mult. Bănuiam că așa este.
Vă doresc
Paște luminat, cu bucurii și sănătate.
Cu stimă.