Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de subanchiriere intre doua firme
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de subanchiriere intre doua firme

Buna ziua,
Proprietarul unui apartament inchiriaza apartamentul unei firme.Dupa un timp chiriasul face contract de subanchiriere cu o alta firma ,pentru a imparti spatiul..Proprietarul si-a dat acordul.
Pana acum proprietarul a platit la Adm.Financiara impozitul pe chirie
.Dupa ce chiriasul subcontracteaza,cine va plati acest impozit? Sau cum se imparte acesta?
ataela1 a scris:

Dupa un timp chiriasul face contract de subanchiriere cu o alta firma ,pentru a imparti spatiul.

Chiriasul, fiind firma, trebuie sa aibe in obiectul de activitate "inchiriere/subinchiriere imobie", plus certificat constatator de la registrul comertului pentru a putea inchiria/subinchiria imobilul/parte din imobil, altfel anaful va dispune confiscarea sumelor incasate, ca provenind din incasari neautorizate.

ataela1 a scris:

Pana acum proprietarul a platit la Adm.Financiara impozitul pe chirie. Dupa ce chiriasul subcontracteaza,cine va plati acest impozit? Sau cum se imparte acesta?

Proprietarul isi plateste impozitul lui - pe incasarile lui, iar firma impozitu ei - pentru incasarile ei.
Sa presupunem ca prop incaseaza 1000 lei ..va plati impozit pentru 1000 lei incasati,
iar firma.1 incaseaza de la firma.2, 500 lei ..va plati impozit pe cei 500 lei incasati.
multumesc
Am inteles dar in acest caz eu,cel care subinchiriez altei firme voi plati la stat de doua ori,firma fiind.
Am ca obiect de activitate secundar '' inchiriere/subinchiriere imobie''.
1/ Voi plati impozit pe venitul obtinut din subinchiriere,pe langa alte venituri din activitatea pentru care am inchiriat de fapt spatiul, care se va evidentia in contabilitate ca "venit"
2/ Inca odata voi plati din faptul ca voi declara la Adm. Financiara acel contract de subanchiriere.
Daca ma insel va og sa-mi spuneti cum se rezolva aceasta speta?
Multumesc
De ce sa plateasca firma de doua ori? Cum ati calculat cele doua ori?

1) Da, veti plati impozit (pe venit - 3% sau profit - 16%)
2) Nu este obligatorie inregistrarea contractului de subinchiriere intre firme, la fisc (precum este in cazul persoanelor fizice).