avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 229 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Mentiuni si cod fiscal export/import
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Mentiuni si cod fiscal export/import

Buna ziua,

Societatea noastra (SRL, neplatitor de TVA) planuieste sa cumpere si achizitioneze prestarii servicii in UE si non-UE.

In acest sens, am depus declaratia 091 pentru TVA intracomunitar si ne-am inregistrat cu succes in ROI (codul de TVA primit este valid in VIES).

Nu sunt clare urmatoarele aspecte:

1. Ulterior depunerii declaratiei 091 am primit un cod de TVA intracomunitar diferit fata de CUI-ul firmei. Am dedus ca trebuie sa folosim acest cod cand cumparam/vindem in UE. Cand cumparam/vindem non-UE, folosim tot acest cod sau CUI-ul firmei fara "RO"?

2. Pe facturile de prestari servicii eliberate ce mentiune trebuie sa trecem privind taxarea inversa, in ce conditii (cumparator inregistrat in VIES sau nu), care este formularea si in ce limba se trece?

3. Din cate am inteles toate facturile emise (UE/non-UE) se emit fara TVA? Se achita TVA-ul ulterior in Romania in vreun caz (mentionez ca este vorba doar de prestari servicii)?

Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Duminică, 12 Aprilie 2015
radu_stoian, utilizator
Cel mai recent răspuns: Vlajoaga Robert Mihai PFA , Consultant fiscal 09:36, 28 Aprilie 2015
1. Da. Codul este DOAR pt operatiuni intracomunitare cu platitori de tva inreg in Vies.
2. Limba romana( pt fiscul nostru) si alta liba care vreti( de preferinta limba lor sau engleza..)
Taxare inversa scutit de TVA cf directivei europene 2006/112/EC, art 196
3. TVA se achita in romania doar pt achizitii de servicii de la platitori de tva inregistrati in VIES ( UE) In rest nu.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Srl neplatitor de tva, inscris in roi presteaza servicii informatice ralle ralle Buna ziua, Situatia de fapt: Avem un SRL pt servicii informatice - microintreprindere, neplatitor de TVA. Recent ne-am inscris in ROI cf. art 153^1 (in ... (vezi toată discuția)
Pfa - trebuie sa ma inregistrez in scopuri de tva raduma raduma Ma ocup cu online marketing: promovez produse digitale dupa care primesc comision. 1. Trebuie sa ma inregistrez in scopuri de TVA daca firmele de la care ... (vezi toată discuția)
Facturare intracomunitara tva/fara tva MihaiX3M MihaiX3M Buna ziua! Detin o firma SRL neplatitoare de TVA. Trebuie sa incasez o suma de bani de la o firma aflata in Uniunea Europeana, platitoare de TVA, pentru ... (vezi toată discuția)