Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Deducere cheltuieli cu casa de marcat
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Deducere cheltuieli cu casa de marcat

Hristos a Inviat!
Daca s-a achizitionat casa de marcat trim I , 450 ron si valoare impozit 3% este de 100 lei, firma nu plateste impozit in TRIM I.Pana aici ff clar dar se reporteaza valoarea de 350 lei ( de recuperat) si pt trimestrele viitoare?? ( 450-100=350 lei)?
Multumesc.:frantic:
Buna dimineata,

În cazul în care o microîntreprindere achiziţionează case de marcat, valoarea de achiziţie a acestora se deduce din baza impozabilă, în conformitate cu documentul justificativ, în trimestrul în care au fost puse în funcţiune, potrivit legii.

Se deduce din baza impozabila, nu din impozit..
Daca valoarea impozitului este 100 lei(fara a tine seama de casa de marcat) atunci baza de impozitare este de 3.333 lei.
Se deduce casa de marcat din baza impozabila 3.333 lei - 450 lei= 2.883 lei
=> impozit 86 lei