Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unei case, dupa ce proprietarul a murit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unei case, dupa ce proprietarul a murit

Buna ziua,
Bunica noastra a murit, iar acum dorim sa vindem casa. Cum ar trebui sa procedam? Sunt 3 frati si vor sa o vanda. Sunt toti 3 de acord. Nu au mostenire etcc....A murit si acum vor sa o vanda
Va multumesc
Daca imobilulul respectiv era proprietatea bunicii,trebuie deschisa succesiunea la notariat iar ulterior imobilul poate fi vandut de catre mostenitori.
Mergeti la notar.
Se poate vinde mostenirea.
avocat_lascoschi@yahoo.com a scris:

Mergeti la notar.
Se poate vinde mostenirea.

Desigur ca imobilul poate fi vandut prin notariat doar dupa ce mostenirea este dezbatuta si este facuta si documentatia cadastrala pe mostenitori.