avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 566 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ln cat timp trebuie acceptata succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ln cat timp trebuie acceptata succesiunea?

problema mea este ca tata a decedat in 15 martie a cumparat o casa inainte de a se recasatori si au avut un copil inpreuna ,eu ca fiica ce drepturi am ? Trebue sa fac o succesiune ? Cum sa procedez vazand ca stau in italia ?
Cel mai recent răspuns: MARTA SIMONA PETRE , Avocat 09:52, 18 Aprilie 2015
Daca va intelegeti cu sotia supravietuitoare a tatalui, atunci succesiunea se va accepta si se va dezbate la notariat.

Daca nu va intelegeti atunci va trebui sa dezbateti succesiunea pe calea unei actiuni in instanta. In acest caz, va trebuie un avocat.
Din acea casa, soția moștenește 1/4, iar copiii împart egal 3/4. Cota dvs ar fi deci de 3/8 din casa.
Declarație de acceptare a succesiunii puteți da și la consulat, iar pt dezbatere, puteți împuternicit pe cineva sa va reprezinte sau dacă ajungeți în instanta, apelați la avocat.
Faceți ceva calcule cat ar valora cota dvs și intelegeti-va cu vaduva, chiar dacă mai lăsați de la dvs.
casa, fiind cumparata inainte de casatorie, este bun propriu si nu comun.

se va imparti in 3 cote egale:1/3 sotia supravietuitoare, si 1/3 copilul cu actuala sotie, 1/3 dvs. "ca fiica".

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament

Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
@Car3men
Nu are importanta ca e bun propriu pentru ca se pune problema mostenirii si nicidecum a vreunui partaj !
Pentru ca vine la mostenire cu descendentii defunctului, sotului supravietuitor ii revine cota de 1/4 din masa succesorala iar copiilor, impreuna, restul de 3/4 din aceeasi masa succesorala.

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.8 din Regulament
Ultima modificare: Sâmbătă, 18 Aprilie 2015
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Presupunand ca vorbim de data de 15 martie 2015 ( nu ati precizat anul) termenul de optiune succesorala se exercita in termen de 1 an de la data deschiderii succesiunii .
Data deschiderii succesiunii este cea a decesului celui care lasa mostenirea.
Art. 1103 n. c. civ.
Termenul de opţiune succesorală
(1) Dreptul de opţiune succesorală se exercită în termen de un an de la data deschiderii moştenirii.
................................................

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua as dorii un raspuns pentru un proces de succesiune GabrielCapita GabrielCapita In anul 2014 tatal meu vitreg a decedat mama mea biologica raminind sotia supravetuitoare;; tatal meu vitreg are o fica de la casatoria anterioara... Fica ... (vezi toată discuția)
Succesiune la doi ani după decesul tatălui recăsătorit. este posibil să fiu decăzut din dreptul succesoral? nanook61abc nanook61abc Buna ziua! Tatal meu a decedat acum 2 ani si nu s-a dezbatut succesiunea. Mentionez ca era casatorit cu o alta persoana decat mama noastra(suntem 3 copii ... (vezi toată discuția)
Sotia supravietuitoare are drepturi la bunurile dobandite inainte de casatorie? doru58 doru58 Daca ma casatoresc, sotia mea, dupa un eventual deces, sotia are drepturi asupra bunurilor de dinainte de casatorie? (vezi toată discuția)