Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Evaluare impozitare
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Evaluare impozitare

care este data raportului de evaluare pentru raportare financiara(impozitare) si cine o reglementeaza?
Data 31.12.20xx

Ordin 3055/2009 pt 31.12.2014 si dupa aceasta data ORdin 1802/2014.

ordin 1802/2014, care reia ce precizeaza ordin 3055:

3.4.1. Reevaluarea imobilizărilor corporale
99. -
(1) Prin derogare de la evaluarea pe baza principiului costului de achiziţie sau al costului de producţie, entităţile pot proceda la reevaluarea imobilizărilor corporale existente la sfârşitul exerciţiului financiar, astfel încât acestea să fie prezentate în contabilitate la valoarea justă, cu reflectarea rezultatelor acestei reevaluări în situaţiile financiare întocmite pentru acel exerciţiu.

CF:

ART. 253 Calculul impozitului datorat de persoanele juridice

(5) În cazul unei clădiri care a fost reevaluată, conform reglementărilor contabile, valoarea impozabilă a clădiri este valoarea contabilă rezultată în urma reevaluării, înregistrată ca atare în contabilitatea proprietarului - persoană juridică.