Forum Discuţii juridice Executare silită Contestatie la executare
Discuție deschisă în Executare silită

Contestatie la executare

Executare silita pentru proces verbal CNADNR trimis prin posta in 2012 lipsa rovigneta, nu a platit amenda.
Intrebare: se poate face contestatie la executare, dat fiind faptul ca nu a primit nici comunicare de chemare in judecata si nici hotarare judecatoreasca cu obligare la plata, s-a trezit acum cu instiintare ca este executat silit?
Prin impunerile anuale,contravenientul nu a fost informat de amenda?
In perioada de la savarsirea contraventiei pana la comunicarea somatiei de plata,
contravenientul a schimbat domiciliul ?
Contestatie la executare in care sa invocati toate exceptiile, deoarece ati fost pus in imposibilitate de a ataca PV de contraventie prin plangere contraventionala in termenul stabilit. Atentie la termenul de depunere a contestatiei - 15 zile!
Am avut spete identice cu CNADR cu PV din 2011 necomunicate contravenientului. ;)
A primit instiintare o vecina, el fiind in spital in acea perioada. Doar ca aceasta este intocmita de executor in februarie si a primit-o acum. Cu drept de contestatie in 5 zile. Plus somatie de plata, cu aceeasi data 20.02.2015. In acelasi plic. Asta mi se pare ciudat. Saracul, plateste de trei ori mai mult cheltuielile de executare decat amenda.