Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ce sanctiuni pot avea daca nu am atestat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ce sanctiuni pot avea daca nu am atestat

Sunt sofer profesionist dar nu am atestat de transport marfa. Ce sanctiuni pot evea daca ma prind conducand o masina mai mare de 3,5 t? Sau cu pot sa ma eschivez ca sa scap de sanctiuni?
Nu va puteti eschiva pentru ca daca va prinde politia o sa va dea amenda. Trebuie neaparat sa detineti un atestat pentru o asemenea masina.
ralucastefan2007 a scris:

Nu va puteti eschiva pentru ca daca va prinde politia o sa va dea amenda. Trebuie neaparat sa detineti un atestat pentru o asemenea masina.

Atentie la categorie si nu numai:
Art. 86
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai
de catre o persoana al carei permis de conducere este :
necorespunzator categoriei sau subcategoriei din care face parte
vehiculul respectiv sau al carei permis i-a fost retras sau anulat
ori careia exercitarea dreptului de a conduce i -a fost suspendata
sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule in Romania se
pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amenda.
(3) Cu pedeapsa prevazuta la alin. (2) se sanctioneaza si persoana
care incredinteaza cu stiinta un autovehicul sau tramvai, pentru
conducerea pe drumurile publice, unei persoane care se afla in una
dintre situatiile prevazute la alin. (1) sau (2) sau unei persoane

Parca atestatul de transport era necesar pentru auto cu masa max.autorizata peste 7,5 tone!?!
nucu$, utilizator
Sunteti pasibil sa fiti sanctionat in cel mai bun caz cu o amenda,iar in cela mai rau caz cu inchisoarea de la 6 luni la 3 ani.
Corect ar fi sa nu va mai expuneti si sa va luati atestatul.Acest risc poate fi foarte costisitor din punct de vedere legal,
Se cere atestat pentru masinile cu masa mai mare de 3,5 t. Pentru tonaj mai mare de 3,5 masina trebuie prevazuta cu tahograf Cu masa mai mica de 3.5t se poate conduce si de amator.