Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj credit si bunuri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj credit si bunuri

Buna ziua,

Ma intereseaza care este din punct de vedere juridic cea mai corecta si echitabila varianta pentru situatia mea.
In 2008 am luat un credit in franci elvetieni echivalentul a circa 58000 de euro impreuna cu prietena mea de atunci, eu titular, ea si sora ei codebitor/fidejusor, credit de nevoi personale cu ipoteca, ipotecat fiind apartamentul parintilor mei. Cu el am achitat vreo 3000 de euro niste credite comune mai vechi (de nevoi personale), am achizitionat un apartament de 31900 euro, o parcare de 1500 euro si o masina de 8450 de euro, am acoperit pentru vreun an de zile faptul ca aveam de platit simultan si rata, si chirie, un plus la cheltuieli de circa 3300 de euro din credit. Am cheltuit impreuna diferenta de circa 11000 de euro.
Precizez ca atat ratele au fost platite 50/50, cat si toate bunurile au fost cumparate 50/50.
Situatia actuala este urmatoarea:
- suntem despartiti de mai multi ani
- soldul creditului, dupa 7 ani, este de circa 80000 de euro (dinamica francilor)
- apartamentul valoreaza vreo 20000 - 25000 de euro
- masina valoreaza circa 3500 de euro.
- nu locuieste nimeni in apartament si niciunul nu tinem sa ramanem cu el
- masina o folosesc eu, dar nu ma cramponez de ea, e vandabila daca se pune problema.
Vrem sa gasim o solutie echitabila pentru amandoi, dar suntem in impas.
Fara sa prezint acum variantele pe care le-am discutat si pentru care initial ne-am inteles, dar ulterior am dat inapoi unul sau celalalt, ma intereseaza cum se face o imparteala de genul asta cat mai corect si din punctul de vedere al unui jurist.
Sunt multe variabile, perioada platita - 7 ani, perioada ramasa din credit - 23 de ani, faptul ca creditul este mult mai mare decat bunurile valorificabile...
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
ascgmg, utilizator
-Vindeți ce aveți de vândut și rămâneți datori în continuare pt diferența.
-Vindeți masina, închiriați casa și plătiți în continuare creditul și după achitare, vindeți și împărțiți banii. Poate nu vi se pare o varianta buna, insa e una care va scutește de datorie pe termen lung.
-Dacă unul vrea casa și masina ( eventual pe asta o vindeți și mai dati ceva la rata), sa preia și creditul rămas, fără alte pretenții.
Dvs va puteți înțelege cum doriți, ideal ar fi sa va înțelegeți.
Dacă nu va înțelegeți în vreun fel și ajungeți sa nu mai plătiți ratele, tot ce aveți se vinde la licitație, adică la jumătate din preț și practic, veți acoperi penalitățile. Veți rămâne cu datorii pe viata.
Ce e prost e ca banca va lua de la fiecare cat are și ce prinde.
Dacă ajungeți la o înțelegere, va trebui sa introduceți și banca în ecuație ca trebuie sa fie și ea de acord.
Și dacă veți ajunge sa partajati în instanta, tot trebuie sa citați banca.
gi-jane2, moderator
din punctul meu de vedere cea mai buna varianta ar fi sa inchiriati apartamentul si sa platiti ratele la banca cu banii din chirie . din moment ce apartamentul este nelocuit si niciunul dintre dvs nu si-l doreste ca si proprietate, in mod cert asta este varianta optima .

indicat ar fi sa va intelegeti amiabil ..