Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Asigurare de sanatate persoana fizica
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Asigurare de sanatate persoana fizica

Buna ziua,
Incepand de anul trecut am realizat venituri online. Am depus in acest an o declaratie pentru venitul din 2014 si din cate am inteles trebuie sa platesc si CAS 5,5% chiar daca nu am fost asigurat in aceasta perioada.

Intrebarea mea este ce as putea face ca de acum inainte sa beneficiez de asigurare? Precizez ca nu am alte venituri iar infiintarea de PFA nu este o optiune pentru moment din cauza cerintei de studii de specialitate.

De asemenea, mai trebuie sa platesc altceva in afara de impozit pe venit si CAS?

paulp, utilizator
Pentru a beneficia de drepturile de asigurare trebuie sa incheiati un contract cu casa de sanatate .
Va trebui sa solicitati de la ANAF adeverinte de venituri pe ultimi 6 ani pe care va trebui sa o depuneti la CJASS.
Vi se va calcula suma de plata pe care o veti achita la ANAF.