Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... ANAF solicita impozit CASS deși nu exista venituri
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

ANAF solicita impozit CASS deși nu exista venituri

Buna ziua,

Sunt din jud. Prahova, iar tatal meu a primit o decizie de impunere pe 2012, prin care i se solicita sa plătească 468 de lei.

Tatal meu lucrează in străinătate din 2009. Nu are venituri in tara. Nu a apelat la serviciile medicale cand a venit in concediu in tara in 2012.

ANAF susține ca tatal meu ar fi primit o suma de 240 RON din dividende. Am aflat ca acestea ar fi de la SIF Muntenia, de care tatal meu nu stie ce e cu ele si unde s-au virat.

In aceeași situație se afla multi alți Prahoveni. Am link-urile următoare pentru detalii:
[ link extern ]

Practic, statul obliga cetățenii sa plătească impozit la pachetul standard de sanatate in cazul in care ei nu au venituri.
Personal, consider aceasta procedura un șiretlic abuziv. Ma astept sa urmeze si penalizări si decizii de impunere pe 2014 si 2013.

Am inteles ca o soluție ar fi contestarea. Si ce contest mai exact? Cum ajung la SIF Muntenia sa-mi dea o adeverința cum ca tatal meu nu a fost informat?
Daca mi se respinge contestația, pe cine dau in judecată? Si care sunt riscurile? Am senzația ca statul este in stare sa-mi dea in cap ca am îndrăznit sa-l dau in judecată, eventual sa caute nod in papura si sa ajungă sa-mi puna sechestru pe casa pentru o suma de bani care oricum nu este calculata corect.
5,5% din 8400 = 462 nu 468
S-a ajuns la 468 prin rotunjiri abuzive:
5,5% din 700 = 38,5 care rotunjit este 39, * 12 = 468
Acea diferența de 0,5 bani este mica, dar daca o înmulțim cu 12 luni va da 6 lei. 6 lei înmulțit cu 10000 de locuituri da 60000 lei.

Ce este de facut?

Va multumesc,
Cristian

In situatia aceasta se afla foarte multi ,uni dintre ei cu sume ridicole chiar cu 1 leu ca si dividende.
Daca tatal lucreaza cu contract si asta intr-o tara UE se poate totusi :
[ link extern ]
Pentru situatia de fata legislatia este f. clara, nu si morala (cass pt veniturile din investitii financiare).
Faptul ca nu a beneficiat de servicii de sanatate in instanta nu are nici o relevanta ,acest aspect a fost dezbatut inclusiv la CCR.
Pentru diferenta de 6 lei nu cred ca merita efortul financiar cu un avocat.
Identificati sursa care va acorda dividendul si lichidati acctiunile la SIF pt viitor.
Nu veti primi penalitati pt anii urmatori decat daca nu achitati decizia in termenul prevazut.
Multumesc Robert!

Tatal meu muncește legal in străinătate la o corporatie.

Inteleg ca formularul E104 ar trebui sa-l scape de aceasta plata, corect? Chiar daca a primit dividende?

Si eu nu pot sa fac nimic? Trebuie sa vina neaparat in tara?

Multumesc,
Cristian
Cred ca va poate trimite E104 si o procura.
Dpuneti urgent o contestatie in termen de 30 de zile de la data inscrisa pe plic altfel nu veti mai avea nici o cale de atac decat la urmatoarea decizie, pt 2013.
Poate ar fi indicat sa platiti decizia primita si sa va pregatiti pozitia strategica pentru urmatoarea.
Apelati totusi la servicii de specialitate daca vreti sa incepeti lupta impotriva "hidrei" .